fbpx

Serce na wagę złota? Dosłownie! Badacze testują nową metodę

Kanadyjscy badacze przetestowali nową metodę leczenia serca, która będzie pomagać pacjentom z miażdżycą i po zawałach. Metoda ma być skuteczna i nieinwazyjna i będzie wykorzystywać nanocząsteczki złota.

Naukowcy z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Ottawie – dr Emilio Alarcon i dr Erika Suuronena – przebadali innowacyjną metodę leczenia chorego serca na myszach. Eksperyment polegał na spryskaniu uszkodzonych tkanek organu nanocząsteczkami złota i peptydów przy pomocy niewielkiego aparatu natryskowego. W zabiegu wykorzystano bardzo niskie stężenie zmodyfikowanych peptydami nanocząsteczek złota wytworzonych w laboratorium.

Wyniki badania wykazały wzrost czynności serca i przewodnictwa elektrycznego. Co ważne – nanocząsteczki złota nie wniknęły bezpośrednio do narządu serca – tym samym nie zaobserwowano skutków ubocznych. Powtórzenie terapii przyniosło te same wyniki. Teraz badacze będą testować zabieg na świniach. Ich zdaniem, kształt anatomiczny świńskiego serca jest bardzo podobny do ludzkiego. Jeżeli również i te eksperymenty przyniosą pozytywne rezultaty, będzie można mówić o pewnego rodzaju przełomie. Terapia nanocząsteczkami złota i peptydów będzie mogła znaleźć zastosowanie u osób po zawałach serca i z wysokim ryzykiem wystąpienia zawału – przy czym nie będzie niosła potencjalnych zagrożeń, jak w przypadku operacji.

Pacjenci będą mogli łatwiej dojść do siebie i opuszczą szpital znacznie szybciej niż po trudnym zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego. To nie tylko zwiększy odsetek wyleczonych rekonwalescentów, ale również pozwoli zaoszczędzić szpitalom pieniądze. Przypomnijmy, że choroby układu krążenia są aktualnie jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów w krajach wysoko uprzemysłowionych.

O tym jak nanocząsteczki złota mogą pomóc w walce z nowotworami pisaliśmy TU. 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: PoradnikZdrowie.pl

Dodaj komentarz