fbpx

Jak myć włosy bez szamponu

Musisz myć włosy codziennie, a i tak wieczorem zaczynają być tłuste? Im są bardziej tłuste, tym częściej musisz je myć – im częściej używasz szamponu tym włosy są bardziej tłuste, błędne koło… Skóra głowy jest taka sama jak skóra na pozostałych częściach ciała i wydziela sebum, które stanowi powłokę ochronną. Stosując mocne detergenty zmywamy naturalną ochronę, więc skóra broniąc się zaczyna produkować więcej sebum i włosy są bardziej tłuste.

Masowo produkowane szampony zawierają mnóstwo chemii, w tym niebezpieczne konserwanty (najczęściej parabeny) oraz SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) czyli detergenty, które znajdziecie również w płynie do mycia naczyń oraz innych produktach czyszcząco-myjących. SLSy są mocno inwazyjne i podrażniają skóre głowy oraz zaburzają prawidłowe wydzielanie sebum.

Szampony zawierające mocne detergenty zaczęto produkować na początku XX wieku, ponieważ tradycyjne szare mydło przestało spełniać swoje zadanie ze względu na twardą wodę.

Szampony radzą sobie z twardą wodą (Cif i płyn do mycia naczyń też), do tego kuszą pięknymi zapachami (identycznymi z naturalnym) i myją włosy do czysta. Dokładnie do czysta, bo wręcz wyżerają naturalną ochronę naszych włosów. Firmy kosmetyczne mają na to prostą radę: należy zakupić odżywkę/maskę/preparat na wszystko i zarabiają na tych dodatkowych produktach ogromne pieniądze, bo musimy jakoś naprawić szkody wyrządzone przez szampon.

Nie pomaga przeczekanie aż włosy będą bardziej tłuste (przyjaciół też nie przysparza), po zastosowaniu detergentów skóra głowy będzie znowu podrażniona oraz przesuszona, co zwiększy wydzielanie się sebum i proces zacznie się od początku.

Jedyną metodą jest odstawienie napakowanych chemią szamponów i powrót do naturalnych środków pielęgnacji włosów. Wbrew pozorom wybór jest spory.

Szampon bez chemii:

– 2 łyżki odżywki do włosów *
– 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

* Na początek najlepiej wypróbować tę metodę z odżywką, której na codzień używamy, pod warunkiem, że nie ma ona w składzie niezmywalnych wodą silikonów.

Jak stostować:

Wymieszać na gładko, nałożyć na włosy godzinę przed kąpielą, pokryć czepkiem i ręcznikiem. W kąpieli starannie wmasować we włosy a następnie zmyć wodą. Powyższe proporcje wystarczają na umycie włosów średnie długości (do ramion), przy dłuższych włosach trzeba zrobić proporcjonalnie więcej – tak żeby włosy obficie pokryć mieszanką.

Recepturę stosowałam przez trzy pierwsze tygodnie na no-poo (odstawienie szamponów) – efekty spektakularne! Włosy cały czas idealnie czyste, jak widać na zdjęciu poniżej.

2

Po kuracji z zadziwieniem odkryłam, że skóra głowy mi się unormowała i teraz myję włosy bardzo delikatnym szamponem (domowej roboty) góra raz na tydzień-dwa tygodnie, w pozostałe dni wystarczy odżywkę nałożyć, ziołami przepłukać lub przemyć ciepłą wodą. Po unormowaniu sobie wydzielania sebum można powyższą recepturę stosować bez trzymania pod czepkiem, ale jako domowy szampon, czyli od razu myć głowę.

Jak szybko wydzielanie sebum nam się unormuje zależy od tego, jak bardzo mamy zniszczone włosy oraz dodatkowych czynników takich jak łupież, czy inne problemy skórne. Do kuracji warto też dodać zabieg olejowania włosów. W moim przypadku udało się w trzy tygodnie, znajomy walczył ponad miesiąc, przy poważnych problemach może to trwać jeszcze dłużej. Najważniejsze, żeby się nie poddawać i odstawić chemię, a będziemy się cieszyć pięknymi i zdrowymi włosami.

Szampony naturalne:

Szampon uniwersalny I

– 2 łyżeczki sody oczyszczonej
– pół szklanki gorącej wody

Szampon uniwersalny II

– 2 łyżeczki soli Epsom
– pół szklanki gorącej wody
Włosy są po nim fantastycznie miękkie.

Szampon uniwersalny III

– 2 łyżeczki sody oczyszczonej lub soli Epsom
– 2 łyżki odżywki do włosów

Podgrzać i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia.

Szampon miodowy

Szampon uniwersalny z glinką

– 1 łyżka glinki kosmetycznej
– woda do rozmieszania papki

Po użyciu szamponu z sodą lub glinką spłukujemy włosy wodą z dodatkiem octu jabłkowego lub winnego (2 łyżki octu na litr wody), żeby odzyskać właściwe pH skóry i włosów. Nie należy się obawiać, że włosy będą pachnieć octem – po wyschnięciu zapach octu znika.

Szampon do włosów suchych

– 1 dojrzałe awokado
– 1 łyżeczka soku z cytryny/limonki
– łyżeczka sody oczyszczonej
– pół szklanki gorącej wody

Awokado ugieść na miękką masę widelcem, dodać pozostałe składniki, podgrzać do rozpuszczenia się sody, wymieszać na gładko.

Inne naturalne metody mycia włosów:

– jajkiem z cytryną
– piwem
– odżywką do włosów
– odżywką do włosów z dodatkiem soku z cytryny/limonki
– płukankami ziołowymi
– octem winnym lub octem jabłkowym – używamy jako płukanki, która zamyka łuski

Metdoda no-poo (no shampoo), ponad trzy miesiące od odstawienia szamponów:
– włosy się przetłuszczają duuuużo wolniej, minimalnie w porównaniu do tego, co było jak stosowałam szampony z SLS,
– włosy wystarczy myć delikatną odżywką lub ziołami raz na dwa dni, a w międzyczasie przepłukać wodą (wcześniej szampon był konieczny codziennie),
– nawet domowy szampon z ekologicznymi detergentami nie jest potrzebny, mąka ziemniaczana też odstawiona po spełnieniu swojego zadania,
– włosy są zdrowe i czyste, a olejowanie raz na tydzień odżywia je wystarczająco.

Metdoda no-poo (no shampoo), po roku stosowania:
– skóra głowy doszła do siebie i nie nadprodukuje sebum,
– myję głowę dwa razy na tydzień (niewiarygodne !!!), a włosy są czyste i lśniące,
– do mycia używam odżywek, wywarów ziołowych, szamponu z miodu i od czasu do czasu myję głowę ekologicznym szamponem zawierającym bardzo delikatne środki myjące,
– nadal olejuję włosy raz na tydzień celem odżywienia i nawilżenia,
– pomiędzy kolejnymi myciami nie jest już konieczne przepłukiwanie włosów wodą dla odświeżenia – bezcenne!

Źródło: kaila.pl, treehugger.com

Dodaj komentarz