fbpx

Para 100-latków przez 84 lata wysyłała listy przez Atlantyk. Teraz spotykają się na Zoomie

Najstarsza na świecie para przyjaciół korespondencyjnych skończyła 100 lat. Znajomi “od pióra” przez ponad 80 lat wysyłali do siebie listy przez Atlantyk. Teraz wreszcie połączyli się online, aby porozmawiać przez aplikację Zoom.

Geoff Banks z Devon w Anglii i Amerykanka Celesta Byrne z New Jersey zaczęli pisać do siebie w 1938 roku, kiedy mieli zaledwie 16 lat. Zostali dopasowani w ramach projektu edukacyjnego, który miał na celu połączenie brytyjskich i amerykańskich uczniów . 84 lata później nadal korespondują ze sobą!

Jakoś trafiłem na ten list od amerykańskiej dziewczyny i od tamtej pory po prostu ciągle piszemy do siebie – powiedział Geoff w rozmowie z SWNS News.

Były inżynier Geoff utrzymywał kontakt z Celestą nawet podczas II wojny światowej, gdy służył jako mechanik na brytyjskim lotniskowcu HMS Illustrious na Pacyfiku.

Z uwagi na wojnę było kilka lat, w których z trudem utrzymywaliśmy kontakt, wyjaśnił, mówiąc, że niektóre z jego listów wysłanych podczas wojny zostały w końcu przekazane dopiero po jej zakończeniu.

listy
List, który Geoff Banks otrzymał od swojej koleżanki Celesty Byrne, datowany na 1953 r.

Jakiś czas temu korespondencyjni znajomi zaczęli używać poczty elektronicznej, aby Geoff mógł odpocząć od pisania piórem na papierze, co stało się dla niego trudne. Niedawno odbyli też pierwszą telekonferencję na Zoom.

W jednym z moich wczesnych listów wysłałem jej kopię brytyjskiej gazety z 1953 roku, na której froncie była koronacja królowej Elżbiety II. Jednak na ogół po prostu rozmawiamy o codziennym życiu, naszych rodzinach i o współczesnym świecie. Celesta jest bardzo interesującą osobą. Zawsze do niej z przyjemnością pisałem, nawet jeśli były to tylko kartki urodzinowe i świąteczne.

Pomimo tego, że rozmawiali przez dekady (o 6 lat dłużej niż obecny rekord Guinnessa w relacji *pen pal – 78 lat), para stulatków spotkała się po raz pierwszy dopiero w 2002 roku – kiedy Geoff odwiedził na Gwiazdkę Nowy Jork, mając  80 lat. Po raz drugi spotkali się również dwa lata później, kiedy Celesta zaprosiła podróżnika na lunch do swojego domu w New Jersey.

*pen pal – z ang. kolega korespondencyjny –przyp. tłumacza.

Pomimo tak wyjątkowej relacji, para nigdy nie nawiązała romansu, nawet po śmierci żony Geoffa jedenaście lat temu. Celesta potwierdziła, że są jedynie przyjaciółmi tak jak ludzie z sąsiedztwa.

Obecnie Geoff polega na młodych ludziach, którzy pomagają mu w nawiązywaniu z nią czatu, używając “tej nowej rzeczy zwanej Zoom”. Celesta robi to samo ze swojego nowego miejsca zamieszkania w Teksasie, gdzie przeniosła się, aby być blisko rodziny.

Miło jest usłyszeć jego głos – powiedziała.

 

Koniecznie przeczytaj też:

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz