fbpx

Uratowano białuchę, która została wciągnięta do śluzy w Sekwanie

Udało się uwolnić białuchę arktyczną, która od tygodnia była uwięziona w Sekwanie. Niecodzienna akcja uwalniania ważącego blisko 800 kg walenia trwała aż sześć godzin. W ciągu najbliższych dni zwierzę ma zostać przetransportowane do śluzy w Normandii, gdzie będzie przebadane, a następnie wypuszczone do morza.

We wtorek około godziny drugiej w nocy, po sześciu godzinach starań, ważący blisko 800 kg waleń, którego stan zdrowia uznano za “alarmujący”, został wciągnięty przy pomocy sieci hodowlanej i dźwigu. Następnie zwierze trafiło do barki, gdzie natychmiast zajęło się nim kilkunastu weterynarzy.

Był to pierwszy etap “nadzwyczajnej” operacji mającej na celu podjęcie próby sprowadzenia bieługi z powrotem do morza — informuje AFP.

Białucha, zwierzę żyjące w zimnych wodach, którego obecność w Sekwanie jest wyjątkowa, musi być następnie umieszczona w ciężarówce chłodni, która ma w nocy przebyć 160-kilometrowy dystans do leżącego na północnym wschodzie francuskiego miasta portowego Ouistreham.

Basen z wodą morską, w śluzie w porcie Ouistreham, został udostępniony w celu przyjęcia zwierzęcia, które pozostanie tam przez trzy dni, “podczas gdy my zorganizujemy jego repatriację na otwarte morze i będziemy obserwować jego stan zdrowia” – powiedział przedstawiciel władz.

Białucha w Sekwannie

Niedożywiona białucha została po raz pierwszy zauważona w Sekwanie w zeszłym tygodniu. Białuchy zwykle pływają w wodach arktycznych. Nie wiadomo, dlaczego zwierzę wpłynęło do Sekwany.

Transport czterometrowego wieloryba niesie ze sobą ryzyko, ale jak zauważa organizacja zajmująca się ochroną środowiska morskiego Sea Shepherd France, zwierzę nie może dłużej przebywać w ciepłej, słodkiej wodzie rzeki.

 

One thought on “Uratowano białuchę, która została wciągnięta do śluzy w Sekwanie

Dodaj komentarz