fbpx

W Lizbonie za zakupy można płacić śmieciami

Jeden lixo ma wartość jednego euro. Żeby go dostać, trzeba oddać kilogram śmieci. W lizbońskiej gminie Campolide wprowadzono do obiegu nową walutę o nazwie „śmieć”. Zielonymi banknotami – otrzymywanymi w zamian za odpady – można zapłacić w placówkach handlowych i usługowych.

Dotychczas urząd gminy Campolide wprowadził do obrotu tylko banknoty o nominale 1 „śmiecia”, zwanego po portugalsku „lixo”. Otrzymali je mieszkańcy, którzy do specjalnie wyznaczonych przez gminę skupów dostarczyli odpady nadające się do recyklingu. Nową walutą można płacić w 70 punktach handlowych i ponad 30 usługowych w okolicy. To właśnie przekonanie przedsiębiorców do udziału w akcji było kluczowe dla jej powodzenia.

Banknot o nominale 1 „śmiecia” można otrzymać po dostarczeniu do skupu jednego kilograma odpadów. Bez względu na ciężar przekazywanych śmieci ich właściciel nie może otrzymać więcej niż 20 euro miesięcznie.

Wprowadzenie we wrześniu br. do obiegu nowej waluty ma ułatwić sprzątanie stołecznej gminy, w której – jak deklarują samorządowcy – panuje niska świadomość społeczna na temat recyklingu. Akcja ma stymulować mieszkańców do zbierania odpadów nadających się do ponownego użycia, takich jak papier, szkło oraz tworzywa sztuczne.

„Nasz projekt ma charakter symboliczny i służy nie tylko zwiększeniu dbałości mieszkańców Campolide o ochronę środowiska i czystość naszych ulic, lecz ma także zachęcać do zakupów w małych, tradycyjnych sklepach, których istnienie zostało w ostatnich latach zagrożone ekspansją super- i hipermarketów” – dodała Bernardo.

Źródło: dlahandlu.pl

 

 

Dodaj komentarz