fbpx

W czwartek na Politechnice Krakowskiej będzie dostępny symulator tramwaju

W czwartek 21 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji Politechnika Krakowska zaprasza na wirtualną przejażdżkę w symulatorem tramwaju, gdzie każdy będzie mógł poczuć się jak motorniczy.

Zgodnie z informacją przekazaną przez rzeczniczkę Politechniki Krakowskiej, w czwartek — z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu — w godz. od 13 do 17, każdy będzie mógł przyjść na Wydział Mechaniczny (al. Jana Pawła II 37) i wejść do symulatora tramwaju NGT6. Rejestracja nie jest wymagana.

Każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w prowadzeniu tramwaju po wirtualnym mieście, porozmawiać z wykwalifikowanymi instruktorami na temat jazdy tramwajami oraz poznać obowiązujące przepisy drogowe dla tramwajów – przekazała rzeczniczka.

Jest to pierwszy polski symulator tramwaju NGT6. Projekt realizowany jest na  Politechnice Krakowskiej. Zbudowany jest z wiernie odzwierciedlonej kabiny tramwaju, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy.

Podczas wirtualnej przejażdżki można zasymulować różne sytuacje, na które gotowi muszą być motorniczy, np. śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę, awarię tramwaju. Symulator jest ciągle udoskonalany, dodawane są nowe funkcje i elementy oprogramowania. Urządzenie służy naukowcom i studentom PK, ale i ćwiczą w nim przyszli motorniczy krakowskiego MPK.

Europejski Dzień bez Samochodu jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu), zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2002 r. Kampania zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

 

Dodaj komentarz