fbpx

Japończycy inżynierowie zaprojektowali specjalne przejścia pod torami kolejowymi dla małych żółwi

1Za projekt odpowiedzialna jest Japońska Kompania Kolejowa oraz park ochrony przyrody na wyspie Kobe. Codziennie na wyspie pojawia się wielu turystów, by obserwować wodne zwierzęta, w tym właśnie żółwie, dla których tuż pod szynami umieszczono płytkie rynienki, dzięki czemu  mogą one bezpiecznie przechodzić na drugą stronę.

Większość z odwiedzających dociera na miejsce koleją, stąd rozbudowana sieć torowisk w okolicy.hoć japoński transport publiczny uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych, z pewnością nie jest taki dla przechodzących przez tory zwierząt. Małe żółwie wpadają często między elementy w zwrotnicach klinując się w nich. Powodują przestoje oraz zagrożenie dla pociągu. Zaklinowane zwierzątko może doprowadzić do uszkodzenia zwrotnicy.

2

Tunele dla żółwi otwarto w kwietniu, do października zaobserwowano dziesięć osobników, które skorzystały z tej drogi. To niewiele, ale jak przekonują autorzy pomysłu, jeśli przełożymy to na 10 potencjalnie niebezpiecznych sytuacji czy wypadków, których udało się uniknąć, to sporo.

Źródło: RocketNews24

Dodaj komentarz