fbpx

Naukowcom udało się opracować przeciwciało, które atakuje 99 procent szczepów wirusa HIV

Naukowcy stworzyli przeciwciało, które atakuje aż 99 procent szczepów HIV. Dotychczas testowano je na naczelnych. Okazało się, że zapobiega zakażeniu wirusem.

Badania przeprowadzili naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych we współpracy z przedsiębiorstwem farmaceutycznym Sanofi. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science”.

Niewielka grupa pacjentów z HIV po latach od zakażenia się zaczyna wytwarzać przeciwciała neutralizujące wirusa. To właśnie ich mechanizm działania wykorzystują naukowcy. „Są silniejsze i mają większy zakres działania niż jakiekolwiek naturalne przeciwciała, które dotychczas odkryto” – powiedział BBC News doktor Gary Nabel, jeden ze specjalistów zaangażowanych w badania.

Wirus HIV jest trudny do pokonania przede wszystkim dlatego, że błyskawicznie mutuje i tworzy wiele szczepów. Organizm nie daje sobie z nim rady, ponieważ jego przeciwciała nie są w stanie sprostać takiej różnorodności i „sprytowi” wirusa. Innowacyjne przeciwciało atakuje trzy kluczowe części wirusa (CD4, MPER i V1V2), co znacznie utrudnia mu funkcjonowanie i, w efekcie, neutralizuje.

Dr Gary Nabel, naukowiec z firmy farmaceutycznej Sanofi i jeden z autorów badania, przekazał w rozmowie z BBC, że dotychczasowe wyniki tego przedsięwzięcia są „imponujące”. Poinformował także, że próby kliniczne z udziałem ludzi rozpoczną się już w 2018 roku.

Źródło: science.sciencemag.org, bbc.com

Dodaj komentarz