fbpx

Szwajcarskie badania obaliły stary mit. Polacy są jednym z najuczciwszych narodów na świecie

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetów w Zurichu, Michigan i Utah wykazują, że im więcej gotówki jest w zgubionym portfelu, tym większa szansa, że osoba która znajdzie portfel odda go właścicielowi. Wyniki badań pokazały również, że Polacy są jednym z najuczciwszych narodów na świecie. W przeciwieństwie do badanych z innych krajów oddawaliśmy wszystkie portfele.

 

Eksperyment z portfelem

Klasyczne modele ekonomiczne przewidują odwrotne zachowanie, ale najnowsze badania przeczą  temu założeniu. Badania przeprowadzono w 40 krajach, 355 miastach, podłożono ponad 17 000 portfeli w hotelach, muzeach, recepcjach hotelowych, urzędach pocztowych w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie – co powoduje, że ludzie zwracają znaleziony portfel ?

Gdy znajdujemy portfel, stoją przed nami trzy dylematy:

  1. Pokusa przywłaszczenia znalezionych pieniędzy.
  2. Odzywa się troska o człowieka, który zgubił portfel.
  3. „Psychologiczny koszt nieuczciwego zachowania” – co znaczy, że zatrzymanie portfela jest tożsame z kradzieżą, czyli musimy poradzić sobie z myślami o sobie jako o złodzieju.

 

Badaczom udało się wykazać, że to troska o własny wizerunek sprawia, że oddajemy portfele.

„Ludzie chcą postrzegać samych siebie jako uczciwych, nie jak złodziei. Zatrzymanie portfela oznacza, że musimy ponieść koszt psychologiczny związany z własnym wizerunkiem”, mówi profesor Michel Marechal z Uniwersytetu w Zurichu.

 

Zgubiony klucz i altruizm

Portfele, które wykorzystano podczas eksperymentu, zawierały wizytówkę, listę zakupów, klucz oraz różną sumę pieniędzy. Klucz ma wartość jedynie dla właściciela, nie dla znalazcy. Dlatego też, by zbadać wpływ czynnika altruizmu, w części portfeli nie było klucza. Okazało się wówczas, że portfele zawierające pieniądze, ale niezawierające klucza, były rzadziej zwracane, niż portfele zawierające  klucz i taką samą ilość pieniędzy.

Na drugim miejscu w klasyfikacji powodów znalazł się altruizm. Profesor Adam Cohn z University of Michigan, wyjaśniając różnice, pomiędzy przypuszczeniami teorii ekonomicznych, a rzeczywistością stwierdził: „fałszywie zakładaliśmy, że ludzie są samolubni. Jednak w rzeczywistości własny obraz siebie jako osoby uczciwej jest dla ludzi ważniejszy niż krótkoterminowa korzyść ze znalezionych pieniędzy”.

 

Uczciwość a narodowość

W pierwszym kwartylu najbardziej uczciwych społeczeństw znaleźli się, w takiej właśnie kolejności, Szwajcarzy, Norwegowie, Holendrzy, Duńczycy, Szwedzi, Polacy, Czesi, Nowozelandczycy, Niemcy i Francuzi.

W drugim kwartylu uplasowali się Serbowie, Australijczycy, Chorwaci, Hiszpanie, Rosjanie, Rumuni, Kanadyjczycy, Argentyńczycy, Izraelczycy, Portugalczycy. Trzeci kwartyl to Amerykanie, Brytyjczycy, Grecy, Włosi, Chilijczycy, Brazylijczycy, mieszkańcy RPA, Tajowie, Meksykanie i mieszkańcy Indii. Najgorzej wypadli mieszkańcy Turcji, Ghany, Indonezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji, Kenii, Kazachstanu, Peru, Maroko i Chin.

W portfelach były kwoty stosowne do siły nabywczej lokalnej pensji. W Polsce było to 25 zł i 175 zł. W Polsce eksperyment przeprowadzono w Białymstoku, Bydgoszczy, Bytomiu, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Sosnowcu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

W naszym kraju „zgubiono” 800 portfeli. Więcej było tylko we Francji, Wielkiej Brytanii i USA.

 

Opracowanie : Salomea

Źródło:  kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz