fbpx

Większy komfort lotu. 2 kilogramowy aerożel zniweluje hałas

Hałas odrzutowców zbliżony do dźwięku suszarki do włosów? Na taki pomysł wpadli naukowcy z University of Bath. Stworzony przez nich aerożel obniży hałas startującego samolotu do zaledwie 89 decybeli.

Ważący nieco ponad 2 kg materiał wymyślony przez inżynierów to forma aerożelu z tlenku grafenu i poli (alkoholu winylowego), który, póki co jest najlżejszym na świecie materiałem izolującym. Jego właściwości sprawią, że hałas słyszalny z silników samolotu zostanie obniżony ze 105 do 89 decybeli, nie generując dodatkowego obciążenia.

Udało się nam wyprodukować tak lekki materiał dzięki połączeniu ciekłych tlenku grafenu i polimeru, które formowane są tak, by zamknąć wewnątrz bąble powietrza. Możemy porównać tę technikę z ubijaniem bezy. Otrzymujemy ciało stałe, zawierające dużo powietrzawyjaśnił kierownik zespołu badaczy, prof. Michele Meo.

Przed wprowadzeniem materiału do użytku, naukowcy z Materials and Structures Centre na Bath University chcą go ulepszyć. Docelowo aerożel ma sprawniej rozpraszać ciepło – spowoduje to mniejszy pobór paliwa i wpłynie na ogólne bezpieczeństwo lotu.

To niezwykle interesujący materiał, który może znaleźć wiele zastosowań. Początkowo w przemyśle lotniczym i kosmicznym, ale potencjalnie również w samochodowym, transporcie morskim czy budownictwiedodał prof. Meo.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
KopalniaWiedzy.pl

Dodaj komentarz