fbpx

Lęk wysokości – jak pokonać strach i przekuć swoją słabość w siłę i sukces?

Akrofobia, czyli inaczej lęk wysokości jest jedną z najczęściej występujących  fobii, która u 3–5% populacji przyjmuje postać panicznego strachu. Nie każdy strach przed wysokością nosi znamiona zaburzenia lękowego.

Z jednej strony strach przed upadkiem jest naturalnym odruchem każdego człowieka. Wysokość w tym wypadku jest postrzegana jako zagrożenie dla życia i zdrowia. Jednak koncepcja ta nie może mieć uniwersalnego zastosowania, gdyż tylko u niektórych osób lęk wysokości przyjmuje większe natężenie i niejednokrotnie powoduje wystąpienie określonych objawów somatycznych takich jak: przyśpieszenie pracy serca, wzmożona potliwość, zawroty głowy, znaczna bladość aż po napady duszności, problemy z oddychaniem, czy bólem w klatce piersiowej.

W przypadku leku wysokości znaczenie może mieć środowisko, w którym wychowuje się dana osoba. Jeśli w naszym bliskim otoczeniu znajdują się osoby cierpiące na agorafobię i dzielą się tymi obawami, to jest wielce prawdopodobne, że my również będziemy odczuwać taki lęk silniej niż gdybyśmy nie mieli żadnych przekazów.

Najczęściej jednak lęk wysokości rozumiany jako fobia ściśle wiąże się z traumatycznymi przeżyciami. Na rozwój lęku wysokości mają wpływ nasze doświadczenia np. z dzieciństwa, szczególnie jeśli są skojarzone z doznanym urazem lub panicznym poczuciem strachu.

Nie wiemy jednoznacznie, co powoduje pojawianie się lęku wysokości u ludzi. Z tego też powodu każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Znalezienie przyczyny problemu stanowi klucz do zwalczenia fobii. Nie zawsze jest to łatwe zadanie. Na szczęście współczesna medycyna zna sposoby walki z lękiem wysokości. Są to przede wszystkim różnego rodzaju terapie, natomiast w niektórych przypadkach w leczeniu wykorzystuje się również środki farmakologiczne. Istnieją również niemedyczne sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Jeden z producentów gier wideo postawił na najnowszą technologię – Virtual Reality. W centrum rozrywki w Tokio pod okiem personelu osoba z lękiem wysokości może spróbować przezwyciężyć swój strach, grając w popularną grę. Zadaniem dla uczestnika jest uratowanie kotka, który przechodzi po desce umieszczonej na ostatnim piętrze wieżowca.

Pokonanie leku wysokości, szczególnie w ciężkiej postaci może znacznie ułatwić normalne funkcjonowanie,  a także pomóc w osiąganiu życiowych sukcesów!

O tym, jak strach przekuć w szczęście i wybitne osiągnięcia przekonała się jedna z najlepszych i najbardziej urodziwych biegaczek narciarskich Therese Johaug oraz czołowy alpinista i wspinacz wielkościanowy Macin Tomaszewski.

Swoją słabość Norweżka pokonała kilkanaście lat temu na szczycie Mont Blanc. Narciarka unikała wyciągów, wzniesień, a nawet przezroczystych wind w hotelach Po wspinaczce na najwyższą górę w Europie, która była częścią dedykowanej terapii, wyznała: “Wielokrotnie chciałam przerwać wspinaczkę, zwłaszcza wtedy, kiedy na wysokości 3000 m idący przede mną Anglik trafiony został odłamkiem skały i stracił przytomność. Patrząc na helikopter z ratownikami, płakałam i nie chciałam iść dalej. Podjęłam jednak wyzwanie i teraz jestem szczęśliwa.Czuję się silniejsza”.

Trudno także uwierzyć, że Marcin Tomaszewski. Pseudonim “Yeti w młodości cierpiał na paraliżujący lęk wysokości. Ten topowy alpinista młodego pokolenia w wywiadzie dla Interii przyznał, że strach trzeba „dobrze zagospodarować”, ale każdy powinien się bać.„Ten, kto się boi, jest mądry, uważa na siebie, zwłaszcza w górach”. Swoją drogę od przestraszonego chłopca do wspinacza wytyczającego nowe drogi w górach całego świata zaczął od czterometrowej ściany. Wykonywał krok, potem dwa kolejne i był metr, następnie dwa nad ziemią. Powoli oswajał się z wysokością. To, że dziś wspina się na 1500-metrowych eksponowanych ścianach, jest efektem 25 lat konsekwentnej pracy nad sobą!

Tekst: Anita Seredyńska

Dodaj komentarz