fbpx

Unikalny odcisk …nosa! Aplikacja pomoże odnaleźć zaginionego psa lub kota

Wszystkie psy mają całkowicie unikalne odciski nosa – tak jak odciski palców u ludzi. Południowokoreański startup opracował aplikację opartą na sztucznej inteligencji, która skanuje odcisk nosa psa i umieszcza go w bazie danych, do której każdy może uzyskać dostęp, aby zidentyfikować właściciela zaginionego zwierzęcia.

Okazuje się, że odciski nosa psa są tak samo indywidualne jak odcisk kciuka człowieka, a zaletą używania go do identyfikacji zagubionego psa nad mikroczipem jest to, że teraz każdy może zidentyfikować zwierzę przy użyciu telefonu. W przypadku czipów nie jest to możliwe, bo mało kto posiada  skaner do ich odczytu w domu.

Każdy, kto zgubił swojego kota lub psa, zna uczucie strachu, którego doświadcza na myśl o tym, że już nigdy nie zobaczy swojego pupila. Zawieszki na obroży i mikrochipy mogą pomóc połączyć zagubione zwierzęta z ich właścicielami, aczkolwiek zawieszki czasem się gubią, a mikrochipy nie są dostępne dla każdego, kto nie chce jechać do gabinetu weterynaryjnego.

Zespół z Uniwersytetu Yonsei dopracował swoją sztuczną inteligencję do 99% dokładności, którą teraz udostępnił za darmo za pośrednictwem aplikacji Petnow na rynkach w Korei Południowej, Hiszpanii i USA.

Właściciele zwierząt domowych rejestrują odcisk nosa swojego psa, robiąc zdjęcie smartfonem. Właściciele kotów też mają szczęście, bo algorytm może zidentyfikować koty po całej twarzy, a nie tylko po nosie.

Po przechwyceniu obrazu jest on przechowywany w bazie danych Petnow. Każdy, w tym ci, którzy mogą natknąć się na zagubione zwierzę, mogą zrobić zdjęcie jego nosa lub pyska i sprawdzić, czy pasuje do jednego z nich w aplikacji – zapewniając natychmiastowy zestaw informacji kontaktowych dla właściciela.

Ponieważ nie zawsze fotografowany pies siedzi nieruchomo, aplikacja wykorzystuje trzy rodzaje sztucznej inteligencji, aby zidentyfikować odcisk nosa, nawet jeśli nos się porusza.

Zespół Petnow chce rozpowszechnić informację o aplikacji dzięki crowdsourcingowej bazie danych. Ważne, aby dotarła do jak największej liczy właścicieli psów i kotów,  schronisk, klinik weterynaryjnych oraz innych firm zajmujących się zwierzętami domowymi.

 

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie: Agata Pałach

Dodaj komentarz