fbpx

Kredyty frankowe – co nowego w 2022?

W ostatnich latach sporo mówi się na temat kredytów walutowych związanych z frankami szwajcarskimi. Osoby, które zdecydowały się na taki kredyt, coraz częściej mogą liczyć na jego unieważnienie lub odfrankowienie. Sprawdź, jakie nowości w temacie kredytów walutowych przyniósł 2022 rok.
SARON zastąpił LIBOR

Bez wątpienia najważniejszą zmianą, do jakiej doszło, jest zmiana stopy SARON na stopę LIBOR. Choć mówiło się o tym już od pewnego czasu, zmiany oficjalnie weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Na mocy rozporządzenia wykonawczego, które zostało opublikowane przez Komisję Europejską, stopa SARON zastąpiła stopę LIBOR CHF. Dotyczy to każde umowy i każdego instrumentu finansowego na terenie całej Unii Europejskiej.

Wskaźnik LIBOR już od wielu lat budził ogromne konsekwencje, głównie z uwagi na fakt, że mechanizm jego wyliczania był niejasny. Miało to ułatwiać bankom dokonywanie licznych manipulacji. Wskaźnik SARON został opracowany w zupełnie inny sposób. Przede wszystkim mechanizm działania jest tutaj bardzo przejrzysty. Ma to gwarantować bezpieczeństwo kredytobiorcom, którzy nadal spłacają kredyt we frankach szwajcarskich.

Choć istniało wiele obaw dotyczących tego, w jaki sposób SARON wpłynie na wysokość rat kredytu, okazuje się, że pod tym względem zmiany są niewielkie. Różnice w ratach kredytu przy LIBOR i SARON są znikome, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich osób mających kredyt we frankach, którzy obawiali się wyższych rat.

Coraz więcej wyroków korzystnych dla frankowiczów

W ostatnich latach można zauważyć ogromny wzrost postępowań w sprawach związanych z kredytami walutowymi. Co więcej, ponad 90 proc. spraw frankowych kończy się wyrokiem korzystnym dla frankowiczów – zarówno jeśli chodzi o unieważnienie, jak i odfrankowienie kredytów. Rok 2021 był pod tym względem rekordowy.

Można przewidywać, że w 2022 roku tendencja ta będzie rosła. Coraz więcej kredytobiorców może liczyć na profesjonalną pomoc frankowiczom https://frankowy-kredyt.pl/pomoc-frankowiczom/), co z pewnością jest jednym z powodów, dla których chętniej decydują się oni na złożenie pozwu przeciwko bankowi. Sprawy frankowe rozpatrywane są też coraz szybciej, a kredyty frankowe przestają być takim obciążeniem (https://frankowy-kredyt.pl/sprawy-frankowe/). W ostatnich miesiącach często mówi się o tym, że cała sprawa trwała zaledwie kilka miesięcy. To dobra wiadomość dla osób, które nie chcą składać pozwu przeciwko bankowi z obawy przed toczącym się kilka lat postępowaniem.

Podsumowanie

 

Widać, że kredytobiorcy mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość. Zmiana stopy LIBOR na SARON zapewnia im większe bezpieczeństwo. Z kolei sądy coraz szybciej orzekają w sprawach związanych z kredytami frankowymi – oczywiście na korzyść frankowiczów. Można przypuszczać, że 2022 rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o sprawy frankowe! Tym bardziej, że kancelarie oferują profesjonalną pomoc frankowiczom -> https://frankowy-kredyt.pl/

Kredyt we frankach – spłacać czy składać pozew? Sprawdź, co bardziej Ci się opłaca: https://mojekatowice.pl/is,kredyt-we-frankach-splacac-czy-skladac-pozew,270925,898792.html

2 thoughts on “Kredyty frankowe – co nowego w 2022?

Dodaj komentarz