fbpx

Naukowcy poszukują “ptasich detektywów”

Twórcy listy ptaków, które nie były widziane przez co najmniej dekadę (a niektóre nawet ponad 100 lat!), apelują do obserwatorów przyrody o pomoc w ich odnalezieniu. Czy ta inicjatywa ma szanse na sukces?

Teoretycznie ptaki te nie wyginęły, ponieważ nie figurują w czerwonej księdze gatunków zagrożonych prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), ale z drugiej strony nie były widziane od co najmniej dekady.

Taki warunek muszą spełniać ptaki umieszczone na liście 126 gatunków “zaginionych”, sporządzonej na podstawie milionów zapisów zebranych przez obserwatorów ptaków i amatorskich naukowców dokumentujących dziką przyrodę w najbardziej odległych zakątkach globu.

Ornitolodzy przeanalizowali ponad 42 mln zdjęć, filmów i nagrań audio z tematycznych witryn, aby ustalić, które ptaki nie były dokumentowane w ciągu ostatniej dekady. Przeglądali również zbiory muzealne, czytali artykuły naukowe i konsultowali się z lokalnymi ekspertami.

Lista zaginionych ptaków

Zestawienie przygotowały organizacje American Bird Conservancy, BirdLife International oraz Re. Autorzy mają nadzieję, że publikacja listy zachęci ludzi do zgłaszania nowych obserwacji zaginionych ptaków i wzmocni wysiłki na rzecz ochrony przyrody.

Odnalezienie niektórych gatunków może być niezwykle trudne, a może nawet niemożliwe, ale inne mogą się szybko odnaleźć, jeśli ludzie dotrą we właściwe miejsca.

Dochodzić, dlaczego te ptaki zaginęły, a następnie próbować je odnaleźć, to jak rozwiązywanie zagadki kryminalnej
komentuje John C. Mittermeier, dyrektor programu Search for Lost Birds w American Bird Conservancy.
Wiele z tych zaginionych ptaków żyje w tropikach, szczególnie na małych wyspach i w obszarach górskich – 56 zaginionych gatunków pochodzi z Oceanii, 31 z Afryki, a 27 z Azji. Najdłużej zaginionym ptakiem jest bekarda białosterna, niewidziana od 195 lat, znana z jednego okazu zrobionego w Porto Velho w Brazylii w 1829 roku. Jedna możliwa obserwacja miała miejsce w 2006 roku, ale nie została powszechnie zaakceptowana.

Ktokolwiek widział

Innych ptaków nie widziano od ponad 150 lat. Na przykład kolcosterek miedziany to tajemniczy koliber znany jedynie z dwóch okazów udokumentowanych przed 1852 rokiem gdzieś w Boliwii, a Lorika żółtolica to gatunek papugi znany z dwóch okazów zebranych w 1859 roku. Gatunki te wchodzą w skład 62% zagubionych ptaków zagrożonych wyginięciem według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Czy obudził się w was wewnętrzny detektyw? Jeśli kiedykolwiek zobaczycie jeden z zaginionych gatunków z tej listy, możecie skontaktować się z organizacją Search for Lost Birds i przekazać zdjęcia, filmy lub nagrania audio dotyczące swoich znalezisk.

Dodaj komentarz