W ziemi zakopane jest miliony min. Przełomowa metoda pomoże je zwalczać
Specjaliści szacują, że na świecie znajduje się ponad 110 milionów aktywnych min ukrytych w ziemi. Nowa technika opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Missisipi może pomóc w skuteczniejszym ich namierzaniu i neutralizacji. Innowacyjna metoda wykrywania min opiera się na zastosowaniu technologii laserowo-akustycznej.
Ziemia jest pełna ukrytych min
„Na całym globie zakopano tyle min, że mogłyby one dwukrotnie otoczyć Ziemię wzdłuż równika” — podkreślają eksperci, zaznaczając, że liczba aktywnych min przekracza 110 milionów. Proces identyfikacji i usuwania tych urządzeń jest niezwykle czasochłonny i kosztowny, ale dzięki wysiłkom naukowców może to wkrótce ulec zmianie.
— Dziesiątki milionów min zostały zakopane na całym świecie, a ich liczba rośnie każdego dnia z powodu trwających konfliktów — powiedział Vyacheslav Aranchuk, autor badań i naukowiec z National Center for Physical Acoustics (NCPA) na Uniwersytecie Missisipi, którego zespół opracował nową metodę detekcji tych materiałów wybuchowych.
Wykorzystanie laserów do lokalizacji ukrytych min
Najświeższe badania nad zastosowaniem laserów w wykrywaniu min lądowych i innych zakopanych obiektów zostały zaprezentowane podczas ostatniego Optica Laser Congress and Exhibition w Osace w Japonii.
Zespół naukowców z NCPA stworzył matrycę wiązek o kształcie zbliżonym do prostokąta, która pozwala na wykrywanie zakopanych obiektów bez narażania operatora na niebezpieczeństwo. Nowa metoda, nazwana LAMBDIS, może być stosowana z poruszającego się pojazdu, co dodatkowo zwiększa szybkość identyfikacji kolejnych ukrytych min.
— Technika laserowo-akustycznego wyszukiwania łączy detekcję laserową i akustyczną, umożliwiając wykrywanie min z większych odległości i z większą precyzją. To zmniejsza liczbę fałszywych alarmów i podnosi bezpieczeństwo, trzymając operatorów z dala od strefy wykrywania — wyjaśnił współautor badań, Boyang Zhang, były pracownik naukowy NCPA.
Ukryte w ziemi miny stanowią ogromne niebezpieczeństwo
Eksperci podkreślili wagę badań nad nowymi metodami usuwania ładunków, zwracając uwagę na ich olbrzymią ilość. Wskazali również na zagrożenia, jakie niosą miny pozostawione po zakończeniu konfliktów. Zauważyli m.in., że ponad 85% ofiar min lądowych to cywile, z czego połowa to dzieci.
Badacze zwrócili też uwagę na wysokie koszty oczyszczania terenów. „Miny lądowe są łatwe w produkcji i kosztują jedynie około 3 dolary za sztukę, ale ich późniejsze wykrycie i usunięcie może kosztować nawet 1000 dolarów” — podano.
— Wiele współczesnych min jest wykonanych z tworzyw sztucznych, co czyni je trudniejszymi do wykrycia tradycyjnymi metodami, takimi jak wykrywacze metali — wyjaśnił Aranchuk. — Dlatego NCPA opracowało nowy sposób detekcji tych ładunków.
Innowacyjny sposób lokalizacji min i innych ukrytych przedmiotów
Specjaliści zauważyli również, że LAMBDIS będzie przydatny nie tylko w wykrywaniu min, umożliwiając ich bezpieczniejszą i bardziej ekonomiczną identyfikację. Metoda ta może być zastosowana także w innych obszarach.
— Poza detekcją min lądowych, technologię LAMBDIS można dostosować do różnych celów, takich jak ocena mostów i innych konstrukcji inżynieryjnych, badania wibracyjne, nieniszcząca kontrola materiałów w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, a nawet w zastosowaniach biomedycznych — powiedział Aranchuk.
Informacja o nowej metodzie wykrywania min z wykorzystaniem lasera została opublikowana na stronie internetowej Uniwersytetu Missisipi.