fbpx

Ciekawe odkrycie podczas remontu kościoła Klarysek w Bydgoszczy. Burmistrz napisał ten list 123 lata temu!

Trwa intensywny remont jednego z najstarszych zabytków w Bydgoszczy. Kościół Klarysek, jednonawowa świątynia w stylu gotycko-renesansowym, został wzniesiony w latach 1582–1618. Od pewnego czasu było jasne, że wymaga pilnej interwencji – dach i ściany ulegały degradacji. Istniała nadzieja, że prowadzone prace pozwolą dowiedzieć się więcej o tym budynku, ale to znalezisko to prawdziwa gratka. To ołowiana kapsuła czasu z 1901 roku!

Podczas demontażu kopuły robotnicy natrafili na ołowianą kapsułę czasu. Już chwilę po jej odnalezieniu została otwarta. To niesamowite świadectwo minionych czasów i przesłanie dla nas.

– Jest w niej sporo miejscowych gazet w języku niemieckim – mówi ks. infułat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej, do której należy filialna świątynia.

Prasa jest dobrze zachowana. Wydano ją 14 lipca 1901 roku. To niemieckie tytuły ukazujące się wtedy w mieście: Ostdeutsche Presse, Bromberger Zeitung, Bromberger Tageblatt, Ostdeutsche Rundschau, Ostdeutsche Lokal Anzeiger, Bromberger Stadt Anzeiger.

– Odkryliśmy również trzy monety: 2, 5, 10 fenigów z lat 1875, 1889 i 1874. Znaleźliśmy też dwie książki – jedną adresową, drugą z planem finansowym Bydgoszczy na 1901 roku – dodaje ks. infułat Stanisław Kotowski.

Podczas remontu kościoła Klarysek znaleziono list od burmistrza

Jak informuje Marcin Jarzembowski z Biura Prasowego Diecezji Bydgoskiej, ponad 120 lat temu ktoś umieścił w kapsule także list skierowany do potomnych, pisany niemieckim gotykiem. Jego autorem jest Hans Schmieder, ówczesny burmistrz miasta (Brombergu). Został napisany 22 lipca 1901 roku. Jest w nim mowa o historii świątyni. O czym dokładnie? Dowiemy się po specjalistycznym tłumaczeniu. W kapsule była także broszurka o historii bydgoskiej straży pożarnej (Niemcy wykorzystywali tę świątynię jako remizę).

Znaleziska zostaną skopiowane, a kapsuła jeszcze w trakcie remontu wróci na swoje miejsce. Zostanie jednak uzupełniona o nam współczesne pamiątki, m.in. aktualne gazety.

Kościół Klarysek to ważny bydgoski zabytek. Kiedyś była w nim remiza i stajnia dla koni

Kościół przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Jagiellońskiej w Bydgoszczy to znany zabytek miasta. Zbudowano go jako jednonawową świątynię w stylu gotycko-renesansowym w latach 1582–1618. Od 1615 roku opiekę nad kościołem sprawował zakon sióstr klarysek. W latach 40. XVII wieku dobudowano wieżę z barokowym hełmem, która pełniła funkcję zarówno dekoracyjną, jak i obronną, z otworami strzelniczymi u dołu.

W czasach zaboru pruskiego klasztor został sekularyzowany, a kościół przestał pełnić funkcje religijne. W 1848 roku wichura uszkodziła hełm wieży, a rok później zastąpiono go prostym, namiotowym daszkiem. W 1875 roku budynek przeznaczono na remizę strażacką, przystosowując wnętrze do przechowywania wozów gaśniczych i stajni dla koni. W 1901 roku odnowiono barokowy hełm wieży, zamontowano zegar oraz umieszczono kapsułę czasu.

Po przyłączeniu Bydgoszczy do Polski w 1920 roku świątynia znów zaczęła pełnić funkcje religijne. Obecnie opiekę nad nią sprawują kapucyni. Jest tam też stały konfesjonał.







Dodaj komentarz