fbpx

Mózg chce się uczyć w każdym wieku

Ludzki mózg stworzony jest do tego, aby uczyć przez się cały czas, niezależnie od wieku. Jak przekonują naukowcy, warto dostarczać mózgowi wyzwań i na przykład rozpocząć naukę nowego języka.

Mózg to bardzo wymagający organ, choć stanowi zaledwie 2% wagi ludzkiego ciała, pochłania aż 20% tlenu i energii. Bez względu na to, czy odpoczywamy, czy jesteśmy aktywni. Potrafiłby też zapalić żarówkę o mocy ok. 30 watów. Te ciekawostki robią wrażenie, ale najważniejsze, że mózg wprost uwielbia się uczyć i należy mu to umożliwiać.

„Mózg jest nieustannie aktywny i potrafi się uczyć przez całe życie. To mit, że w starszym wieku już się niczego nie nauczymy. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli nauka sprzykrzyła nam się w czasach szkolnych” – mówi prof. Shlomo Noy, wybitny specjalista w zakresie geriatrii, współzałożyciel kompleksowego centrum seniora Angel Care. – „Do niedawna uważaliśmy, że neurony powstają tylko w okresie dzieciństwa. Tymczasem badania wykazały, że proces tworzenia się nowych neuronów zachodzi przez całe życie.”

To dopiero początek. Na powstawanie neuronów sami możemy mieć wpływ – wystarczy ćwiczyć mózg. Im więcej będziemy go stymulować, dostarczać różnych bodźców, tym więcej neuronów powstanie. Dlatego prof. Shlomo Noy zaleca seniorom (i nie tylko im) wszelkie rodzaje aktywności intelektualnej, np. grę w karty, szachy, rozwiązywanie łamigłówek czy scrabble.

„Co więcej, jeśli mózg stymulujemy w towarzystwie, pobudzamy go dodatkowo – poprzez utrzymywanie relacji międzyludzkich” – mówi prof. Shlomo Noy. – „Należy się także uczyć nowych rzeczy. Jako geriatra osobom po sześćdziesiątce zalecam naukę nowego języka. To dowiedzione naukowo działanie prewencyjne przed demencją.”

Z wiekiem wiotczeje skóra, ciało staje się mniej wydolne. Mimo że mózg zawsze jest aktywny, to jego stan też może ulec pogorszeniu. Przede wszystkim należy uważać na stres. To główny czynnik wpływający na negatywne zmiany w mózgu. Może nawet doprowadzić do zmniejszenia jego objętości.

Co zatem robić, żeby zapewnić mózgowi odpowiednie pobudzenie, utrzymać relacje społeczne, a przy tym uniknąć stresu? – „Warto zadbać o bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym znajdą się osoby o podobnych nam zainteresowaniach” – mówi prof. Shlomo Noy. – „O aktywność intelektualną można łatwo zadbać samemu, ale wśród innych będziemy ją podejmowali chętniej. Co więcej, unikniemy samotności, która może prowadzić nawet do depresji.”

Źródło badań: Centrum Seniora Angel Care

Więcej na: cafesenior.pl

Dodaj komentarz