fbpx

Przełomowy system przechowywania energii zainspirowany liśćmi paproci

 

Systemy przechowywania energii są jednym z głównych elementów hamujących szeroką adaptację energetyki fotowoltaicznej, jednakże dzięki najnowszemu wynalazkowi australijskich naukowców szybko może ulec to zmianie. Badacze z Royal Melbourne Institute of Technology zainspirowani liśćmi paproci amerykańskiej stworzyli nowoczesne elektrody, które mają umożliwić istotne zwiększenie pojemności ogniw, wykorzystywanych do przechowywania energii elektrycznej.

Zainspirowane liśćmi paprotnika zbrojnego elektrody, wykonane są z między innymi z grafenu. Wykorzystanie tego rodzaju elektrod w akumulatorach pozwala na zwiększenie ich pojemności o imponujące trzy tysiące procent.

Jak mówią naukowcy z Australii, ich wynalazek może pozwolić na skonstruowanie elastycznych i bardzo pojemnych akumulatorów, które mogą zostać wykorzystane do przechowywania energii elektrycznej wygenerowanej przez ogniwa fotowoltaiczne. Wszystko dzięki grafenowi. Elektrody takie odnaleźć mogą też zastosowanie w cienkich i elastycznych ogniwach PV, jak i innych systemach elektronicznych, w smartfonach, samochodach czy budynkach. Wykorzystanie grafenu do wytwarzania elektrod w ogniwach PV ma umożliwić pokrywanie nimi dowolnych powierzchni, takich jak fasady domów.

Inspiracją do stworzenia elektrody był kształt rosnącego w Ameryce Północnej paprotnika Polystichum munitum.Liście tego paprotnika są ciasno pofałdowane i pełne żyłek, co daje im ekstremalnie dużą powierzchnię, co przydaje się roślinie do przechowywania energii i wody oraz do jej transportu – komentuje Min Gu, jeden z badaczy z Melbourne. – Nasza elektroda oparta jest na tych samych fraktalnych kształtach, jak liście paprotnika – są one złożone z powtarzających się kształtów, trochę jak płatki śniegu. Ten naturalny kształt pozwala na zwiększenie możliwości przechowywania energii na poziomie nanoskopowym.

 

Czytaj więcej na: swiatoze.pl

 

 

Dodaj komentarz