fbpx

Jak “obserwowanie” siebie może zmienić twoje życie

Ludzkość została bardzo skutecznie uwarunkowana poprzez konsekwentnie wdrażane przekonania, więc nie ma w tym nic dziwnego, że twój umysł działa zgodnie ze swoimi dawnymi wzorcami. Większość naszych przekonań wykształciła się jeszcze zanim ukończyliśmy siedem lub osiem lat. Wczesne lata życia nazywane są okresem wdrukowania dlatego, że to właśnie wtedy ci, którzy mieli na nas największy wpływ, zaszczepili w nas własne, wieloletnie poglądy. Naturalnie, wyuczone przekonania szybko stały się powtarzalnymi automatycznie zachowaniami. Nie zakwestionowaliśmy większości z nich, więc zostały utrwalone i wzmocnione. W rezultacie traktujemy je tak, jakby były naszą absolutną prawdą i podporządkowujemy im swoje życie. W ten sposób uczymy się interpretować i postrzegać rzeczywistość w oparciu o nasze błędne wyobrażenia i identyfikujemy się z tym, kim myślimy, że jesteśmy – z ego.

 

Jeśli chcesz wyzwolić się ze swoich uwarunkowań i uświadomić sobie, że jesteś kimś więcej niż wyobrażenia ego na twój temat, musisz zacząć zauważać, w jakich sytuacjach kierujesz się „zapożyczonymi” od innych myślami. Niezwykle ważne jest również zrozumienie, że myśli te wynikają z podstawowych przekonań jakie ci wpojono. Uwalniające przekonania zawsze będą ci służyć i pozwolą płynąć z prądem życia, natomiast te ograniczające wzbudzają poczucie odłączenia od Życia i tego, że na nie nie zasługujesz. W rezultacie w twojej psychice coraz mocniej  zakorzenia się poczucie winy.

 

Żeby doświadczyć wewnętrznego pragnienia wolności, musisz koniecznie nauczyć się „obserwować” wszystko, co dzieje się w twoim wnętrzu. Gdy już nabierzesz wprawy w „obserwowaniu” swoich uwarunkowań i wzorców, będziesz mógł przyjrzeć się myślom i przekonaniom, którymi kierujesz się, działając w  trybie autopilota. Przekonasz się wówczas. że wpływają one na wszystkie twoje decyzje. Podlegasz swoim uwarunkowaniom, niezależnie od tego, czy ci służą, czy nie. Kierują tobą, a ty nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Teraz, poszerzając swoją świadomość, nauczysz się to wszystko obserwować, dzięki czemu staniesz się bardziej selektywny i będziesz mógł zdecydować, które myśli i przekonania chcesz zatrzymać, a które zostawić. Jako obserwator i świadek zdołasz oddzielić swoje zaprogramowane ego od poczucia winy, które jest całkowicie zależne od identyfikacji z ego i uniemożliwia ci przypomnienie sobie twojego prawdziwego JA.

 

W chwili, gdy uświadomisz sobie, że wytwarzane przez ego myśli tworzą pewną strukturę, a nie sensowną treść, przestaną mieć nad tobą władzę. Oczywiście, będą usiłowały do ciebie wrócić, ponieważ ego nigdy nie poddaje się bez walki, ale będziesz już o wiele lepiej przygotowany do radzenia sobie z nimi, gdy znów zaczną cię niepokoić. Rozwiniesz bardziej czujną i uważną świadomość. Zrozumiesz oszustwa ego i zdasz sobie sprawę, jak bardzo cię zniewalały. Coraz częściej będziesz przyjmował rolę „obserwatora” myśli, a także selekcjonera i decydenta w kwestii twoich podstawowych przekonań. Szybko zdasz sobie sprawę, że myśl jest tylko myślą, więc nie musisz jej dłużej myśleć! Uświadomisz sobie również, że przekonanie jest tylko przekonaniem, które w jednej chwili możesz zmienić. Nie musisz ciągle w nie wierzyć! W ten sposób uzyskasz dostęp do najpotężniejszego narzędzia przemiany, dzięki któremu odsuniesz na bok swoje ego i uwolnisz się od zaprogramowanych myśli oraz wyuczonych przekonań, które ci nie służą.

 

FRAGMENT POCHODZI Z KSIĄŻKI JOHNA FLAHERTY – WOLNI OD WINY

 

One thought on “Jak “obserwowanie” siebie może zmienić twoje życie

Dodaj komentarz