fbpx

Ponad 450 uczniów z Olsztyna bierze udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy

Instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED rozpoczęli w olsztyńskich szkołach podstawowych warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. W trakcie zajęć lekarze i ratownicy medyczni z wieloletnim stażem ćwiczą z dziećmi jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową, pokazują schematy postępowania w przypadku drgawek lub zakrztuszeń oraz uczą obsługi defibrylatora zewnętrznego AED.

Warsztaty odbywają się w ramach VIII edycji kampanii edukacyjnej „Umiem Pomóc”. Podczas trwających trzy godziny lekcyjne zajęć teoretyczno – praktycznych eksperci dzielą się z uczniami wiedzą i doświadczeniem, które każdego dnia wykorzystują w swojej pracy. Dzięki temu dzieci mają możliwość nabycia, pod okiem doświadczonych specjalistów, umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, zgodnych z aktualnymi wytycznymi Polskiej oraz Europejskiej Rady Resuscytacji.
Utrzymujące się niepokojące statystyki na temat znikomej wiedzy w obszarze pierwszej pomocy potwierdzają słuszność kampanii „Umiem Pomóc”. Jak wskazują badania zrealizowane w 2018 r. przez agencję badawczą Kantar Public, 85 proc. ankietowanych  twierdzi, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest potrzebna, ale aż 69 proc. dorosłych Polaków nigdy nie uczestniczyło w tego rodzaju kursach i źle ocenia swoje kwalifikacje w zakresie ratowania ludzkiego zdrowia i życia. 89 proc. respondentów chciałoby nabyć umiejętności od osób odpowiednio przeszkolonych, w tym tych, które na co dzień zajmują się ratowaniem zdrowia i życia innych – lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek. Jednocześnie, aż 72 proc. ankietowanych zadeklarowało, że chciałoby, żeby ich dziecko uczestniczyło w kursie udzielania pierwszej pomocy. Im wcześniej dzieci nabędą te umiejętności, tym lepiej.
Ideą całego przedsięwzięcia jest nie tylko wyposażenie dzieci w konkretną wiedzę, ale także wypracowanie w nich przeświadczenia o konieczności reakcji, gdy są świadkami sytuacji, w której ktoś potrzebuje pomocy.

Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której czyjeś życie będzie zależało od podjęcia przez niego  działań. Dlatego, poprzez teoretyczne i praktyczne zajęcia, chcemy oswoić tysiące uczniów w całej Polsce z ideą ratowania życia. Mamy nadzieję, że uczestnicy naszych szkoleń, stojąc wobec takiego wyzwania, nie wystraszą się, nie przejdą obojętnie, tylko zareagują zgodnie z wiedzą pozyskaną w trakcie warsztatów. Pamiętajmy, że próba podjęcia akcji ratunkowej jest obowiązkiem każdego z nas.

Z możliwości nauki pierwszej pomocy pod okiem instruktorów Akademii Ratownictwa LUX MED w Olsztynie skorzysta ok. 450 dwunastolatków. W programie bierze udział sześć szkół. Wszystkie placówki otrzymają plakaty z zasadami pierwszej pomocy oraz certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu. Uczniowie zaś praktyczne karty obrazujące zasady postępowania z poszkodowanym wraz z numerami alarmowymi, a także gadżety zwiększające ich widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.
Czytaj więcej na: media.mcconsultants.pl

Dodaj komentarz