fbpx

100 km jazdy za złotówkę. W Warszawie powstał pierwszy polski motocykl elektryczny

W Warszawie powstał prototyp elektrycznego jednośladu o nazwie Falectra. Motocykl ma trafić do sprzedaży w 2021 roku. Koszt przejechania tym pojazdem 100 kilometrów wynosi 1 złotówkę.

Prototyp pierwszego polskiego motocykla elektrycznego zaprojektowany został przez Piotra Krzyczkowskiego.Inżynier wpadł na ten pomysł podczas pobytu w Mediolanie. Jednoślady we Włoszech są od kilku lat bardzo popularne.

Po powrocie do kraju Krzyczkowski rozpoczął pracę nad koncepcją jednośladu. Pierwszy etap obejmował opracowania finalnej wersji projektu i opatentowaniu jej oraz pozyskaniu niezbędnego finansowania. Drugi etap to była już praca nad samym prototypem motocykla.

– Niestety sam, „wirtualny projekt” nie jest już wystarczającym argumentem dla partnerów i inwestorów. Musieliśmy pokazać w pełni działający prototyp. Jednak już samo wykonanie z laminatu paneli tworzących zabudowę pojazdu był wyceniane od 150 do 200 tys. zł. Ta kwota zdecydowanie przewyższała nasz budżet. Wtedy zaczęliśmy myśleć o druku 3D. W ramach współpracy z firmą Zortrax, części niezbędne do powstania prototypu powstały na ich drukarkach, przez co koszt całego procesu był prawie 7 razy niższy, a my mogliśmy pokazać funkcjonalny motocykl – mówi Piotr Krzyczkowski, właściciel Falectry.

Nie jest wielkim wyzwaniem stworzenie projektu w programie komputerowym, przez co na rynku pojawia się wiele nowych projektantów i wizjonerów obiecujących innowacyjne rozwiązania. Niestety często są to urządzenia funkcjonujące jedynie  w strefie wirtualnej. Posiadanie prototypu pozwala także na bardziej dokładne wycenienie późniejszej, masowej produkcji, co jest szczególnie ważne w planowaniu budżetu i określeniu realnej ceny produktu dla końcowego użytkownika. W przypadku Falectry stworzenie w pełni działającego prototypu zajęło zaledwie pół roku. Tak szybki czas realizacji nie byłby możliwy bez wsparcia firmy Zortrax, która wydrukowała niezbędne elementy na drukarkach 3D.

– Wiedzieliśmy, że priorytetem jest wysoka wytrzymałość wydruku, tak aby motocykl stworzony przez Piotra był w pełni sprawny i gotowy do użytkowania. Wybraliśmy materiał Z-Ultrat, który wytrzymuje duże obciążenia oraz wykorzystaliśmy drukarki M200plus i M300plus. Dzięki temu udało się nam stworzyć elementy, które w pełni oddają wygląd i funkcjonalność, tych już niebawem produkowanych seryjnie, motocykli – dodaje Miłosz Bertman Lead 3D Designer w firmie Zortrax.

Mowy motocykl może przejechać na jednym ładowaniu do 70 kilometrów. Falectra osiąga prędkość do 60 kilometrów na godzinę.

W przyszłym roku producent planuje budowę 10 motocykli do testów. Produkcja seryjna ma się rozpocząć w 2021 r. Koszt pojazdu dla użytkownika indywidualnego wyniesie około 15 tys. zł. Przejechanie 100 kilometrów kosztuje 97 groszy.

Dodaj komentarz