fbpx

Amatorscy poszukiwacze odnaleźli skarb warty 5 milionów funtów

Skarb odkryty w Wielkiej Brytanii, przez parę amatorskich poszukiwaczy, może być wart rekordową sumę 5-ciu milionów funtów.
Znalezisko zawiera około 2600 srebrnych monet pochodzących z okresu panowania króla Harolda II i początku dynastii Normanów. Monety wykopano na niezaoranym polu w hrabstwie Somerset, na południowym zachodzie Anglii.
Brytyjskie Muzeum, do którego przekazano znalezisko, oszacuje teraz dokładna wartość monet. To ono będzie miało prawo do ich pierwokupu. Jeśli z niego zrezygnuje, skarb zostanie zlicytowany, a monety trafią do kolekcjonerów.

Para Brytyjczyków która dokonała tego odkrycia, będzie musiała podzielić się zyskiem ze sprzedaży monet z właścicielem ziemi, na której je odnaleziono. Jest to wymóg obowiązującego na Wyspach prawa.

Skatalogowana przez ekspertów kolekcja, zostanie udostępniona do wglądu publicznego jeszcze w tym tygodniu.

Najcenniejszym archeologicznym odkryciem było dotychczas znalezisko składające się z prawie 3.5 tys. przedmiotów pochodzących z VII wieku. Wykopano je w 2009 roku w hrabstwie Staffordshire. Wartość odnalezionych tam przedmiotów – w tym ponad 5 kg złota – została wyceniona przez na 4 miliony funtów.

Dodaj komentarz