fbpx

W głębi tego lasu znaleziono coś niezwykłego – dziwaczne drzewo, które wyglądem bardzo wyróżnia się na tle pozostałych

Kalifornia pod względem powierzchni wyprzedza większość europejskich krajów, w tym Niemcy. Nazywana jest “złotym stanem” głównie ze względu na innowacyjne branże ulokowane w Dolinie Krzemowej, a także ośrodkom przemysłu, jakimi są San Francisco i Los Angeles. Przeważająca większość jej mieszkańców znajduje się jednak jedynie na wybrzeżu Pacyfiku, tym samym pozostawiając rozległe obszary w głąb lądu praktycznie niezamieszkane. Te tereny zachwycają swoim naturalnym pięknem, są więc świetnym miejscem do eksploracji dzikiej przyrody. To właśnie dlatego do największych atrakcji Kalifornii zalicza się przede wszystkim miejsca związane z naturą – w tym lasy sekwoi.

Do najpopularniejszych miejsc, w których możemy podziwiać te niezwykłe drzewa należy oczywiście Park Narodowy Sekwoi, utworzony w 1890 roku. Istnieje jednak jeszcze jedno, o wiele mniej znane miejsce, które dopiero od niedawna stało się dostępne dla turystów- jest nim las Shady Dell.

Po raz pierwszy od ponad 100 lat, dane jest nam podziwiać jego piękno. W maju 2016 roku Szlak Petera Douglasa został otwarty dla zwiedzających. Rozszerza on szlak na wybrzeżu  Lost Coast na południe o prawie 4 kilometry, dlatego teraz możemy odkrywać ukryte skarby tego legendarnego krajobrazu, częściowo dzięki datkom przekazanym organizacji Save the Redwoods League (Liga Wybawców Sekwoi).

Szlak Petera Douglasa prezentuje różnorodne i spektakularne skarby Shady Dell, jednocześnie chroniąc harmonię ekologiczną tego lasu. Rozpoczynając wędrówkę od strony miejsca, w którym zaczyna się szlak wędrowny przy potoku Usal Creek i przy polu kempingowym Usal Beach Campground na północy, wkrótce dotrzemy do mistycznego gaju bardzo starych sekwoi. Te wyjątkowe drzewa o masywnych, splątanych konarach, zapierają dech w piersiach.

W głębi tego lasu znajdziemy jednak coś niezwykłego – unikalne, a zarazem dziwaczne drzewo, które wyglądem bardzo wyróżnia się na tle pozostałych.

Jego wygląd przekracza ludzką wyobraźnię. To zniekształcone drzewo znajduje się we wspomnianym lesie Shady Dell na północnym wybrzeżu Kalifornii, nazywanym przez miejscowych Zaczarowanym Lasem. Nierówny teren oraz bliskie sąsiedztwo oceanu to główne czynniki, które wpłynęły na jego niespotykany kształt. Całe dziesięciolecia silnych wiatrów wraz z mgłą solną sprawiły, że dziś wygląda właśnie tak. Zaledwie kilka stóp nad ziemią ten ogromny pień drzewa rozdziela się na tuzin mniejszych pni, co daje niesamowity efekt. Choć warunki pogodowe wpłynęły na wszystkie sekwoje w tym lesie, żadna z nich nie osiągnęła tak imponujących rozmiarów. Ze względu na swój nadzwyczajny kształt przypominający kilkuramienny świecznik, drzewa w Shady Dell zostały nazwane Sekwojami Kandelabry.

Sekwoje Kandelabry nie tylko czarują swoim pięknem, odgrywają także istotną rolę w zapewnianiu niezbędnego siedliska dla baribali, jeleni i pum, niegdyś zagrożonego wycinką drzew.

“Wiemy, że te dziwacznie ukształtowane drzewa i ich sękate gałęzie stwarzają środowisko życia dla dzikich zwierząt” – wyjaśnia dr Emily Burns, dyrektor nauk w Lidze. – “Możemy się od tych drzew wiele nauczyć. Sposób, w jaki się rozwinęły, oferuje wskazówki co do tego, jak środowisko kształtuje lasy sekwoi.”

Przez ponad 100 lat ten las był prywatnym, ukrytym skarbem, Jednak hojne darowizny pozwoliły Lidze Wybawców Sekwoi kupić Shady Dell w 2011 i zorganizować jego renowację. Teraz, dzięki otwarciu Szlaku Petera Douglasa, Zaczarowany Las stoi przed nami otworem.

 

Źródło: northcoastca.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz