fbpx

Zorza polarna w kształcie feniksa nad Islandią

Cuda przyrody stale nas zadziwiają, a zorza polarna jest jednym z tych niesamowitych zjawisk, które cieszą oko. W dzisiejszych czasach mamy szczęście, jako że z pomocą mediów społecznościowych mamy okazję zobaczyć wiele z nich, nawet jeśli nie stać nas na odwiedzenie odległych zakątków świata gdzie się pojawiają.

To zjawisko świetlne wiąże się z przepływem elektryczności w jonosferze i powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu, które to wyrzuca ogromne ilości naładowanych cząstek o wysokiej częstotliwości. Zorze polarne występują w górnej atmosferze w pobliżu biegunów planety. Na północy nazywa się ją “Aurora borealis”, a na południu – “Aurora australis”.

Ostatnio pewne niezwykłe zdjęcia tego zjawiska poruszyły internautów. Wykonane w Kaldarsel przez fotografa Hallgrimura P. Helgasona, zafascynowały cały świat.

Ukazują pewien niezwykły moment, kiedy to światła północy przybrały kształt feniksa. W mitologii ten ptak jest uważany za symbol nieśmiertelności, jako że odradza się z popiołów.

Na fotografiach Helgasona, ten olbrzymi świetlny feniks zdaje się unosić nad Islandią. Mężczyzna wspomina, że ujrzał ten niecodzienny widok godzinę po przyjeździe, i natychmiast wyciągnął aparat.

“Fotografowanie zorzy polarnej jest niezwykle ekscytujące, szczególnie kiedy ta zmienia kształty jak tamtej nocy. Przyznaję, że zawsze odczuwam napływ adrenaliny, kiedy te światła tak po prostu wybuchają na niebie – jednak to konkretne ujęcie przebiło wszystkie inne.”

Znaczenie północnych świateł zostało zinterpretowane na wiele sposobów przez różne kultury.

W mitologii nordyckiej, Światła Północy są uważane za odbicie lustrzane tarcz i zbroi noszonych przez Walkirie. Te wojowniczki decydowały, kto umrze w bitwie, a komu będzie dane przeżyć do następnego dnia.

Aurora borealis to według niektórych wierzeń także Most Bifrost, który prowadził poległych w bitwie do Valhalli, ostatecznego miejsca spoczynku wojowników.

Z kolei północne plemię Sami uważa, że Światła to ich przodkowie, którzy przybyli w odwiedziny.

Finlandczycy wierzyli, że zorza była stworzona przez mistycznego lisa, kiedy jego puchaty ogon rozrzucił śnieg, wysyłając na niebo tysiące iskier.

Indianie Salteaus ze wschodniej Kanady i Kwakiutl oraz Tlingit z południowo-wschodniej Alaski twierdzili, że światła na niebie to tańczące dusze ludzkie, natomiast Inuici sądzili, że są to tańczące dusze zwierząt.

 

 

 

 

Źródło:  healthyfoodhouse.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz