fbpx

Przygotuj się na obserwacje – w czerwcu będziemy mieli okazję zobaczyć zarówno zaćmienie Słońca, jak i Księżyca

Do tej pory rok 2020 był wypełniony godnymi uwagi zdarzeniami astronomicznymi, a to jeszcze nie koniec. Mamy za sobą trzy superksiężyce z rzędu: Pełnię Robaczego Księżyca w marcu, Pełnię Różowego Księżyca w kwietniu, oraz Pełnię Kwiatowego Księżyca w maju – poprzedzoną deszczem meteorytów, który miał miejsce zaledwie parę dni wcześniej.

Nie jesteśmy nawet w połowie roku, a wszystkich obserwatorów nieba czeka jeszcze znacznie więcej atrakcji, począwszy od częściowego, półcieniowego zaćmienia Księżyca 5. i 6. czerwca oraz obrączkowego zaćmienia Słońca, które będzie mieć miejsce 21. czerwca .

Tego roku będziemy mieli łącznie 6 zaćmień: cztery zaćmienia Księżyca i dwa Słońca. Wszystkie zaćmienia Księżyca będą częściowe, natomiast zaćmienie Słońca 21. czerwca będzie obrączkowe, a 14. grudnia – całkowite.

Zaćmienie ma miejsce, kiedy cień jednego ciała niebieskiego (Ziemi lub naszego Księżyca) pada na powierzchnię drugiego (chociażby Słońca lub Księżyca). My doświadczamy tylko dwóch rodzajów zaćmień, powstałych w wyniku różnych ustawień Słońca, Ziemi i Księżyca. Kiedy światło Słońca zostaje przesłonięte przez Księżyc, na Ziemi możemy zaobserwować zaćmienie Słońca, z kolei gdy Ziemia ustawia się w linii pomiędzy Słońcem a Księżycem, rzuca cień na Księżyc, w ten sposób tworząc zaćmienie Księżyca.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca, chociażby takie, które będziemy mieli okazję zobaczyć 5. i 6. czerwca, ma miejsce, kiedy Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi, znajdując się jednocześnie w całości poza stożkiem cienia całkowitego. Wówczas Słońce, Ziemia i Księżyc nie są idealnie ułożone w jednej linii. Półcieniowe zaćmienia Księżyca są bardzo subtelne, jako że księżyc może być tylko nieco ciemniejszy na obszarze, na który pada cień Ziemi.

 

Półcieniowe Zaćmienie Księżyca:

 

Czerwcowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne, o ile pozwolą na to warunki pogodowe, z większej części Azji i Europy, Australii, Afryki, Antarktydy i na południowym zachodzie Ameryki Południowej. Zaćmienie zacznie się 5. czerwca o 19:45:51 naszego czasu, osiągnie swój szczyt o 21:24:55 i zakończy się o 23:04:03.

[cieniowe zaćmienie księżyca w 2016]

 

Obrączkowe Zaćmienie Słońca:

  1. czerwca Księżyc ułoży się w idealnej linii pomiędzy Słońcem a Ziemią, w rezultacie pozostawiając zewnętrzny pierścień słońca, znany również jako „pierścień ognia”. Annulus (z łaciny) oznacza obrączkę, stąd też nazwa tego zdarzenia.

 

Zawsze ochraniaj oczy, kiedy oglądasz zaćmienie Słońca – wówczas będziesz mógł cieszyć się tym niezapomnianym widokiem bez szkody dla twoich oczu. Nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce, nawet podczas zaćmienia, bez specjalnych, ochronnych filtrów słonecznych. Te filtry są wykorzystywane do tworzenia specjalnych okularów do oglądania zaćmienia Słońca, które muszą spełniać bardzo specyficzny światowy standard znany jako ISO 12312-2. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne, nie ważne, jak bardzo przyciemniane, nie ochronią twoich oczu!

Przy bezchmurnym niebie, to pełne zaćmienie Słońca, włączając ognisty pierścień, będzie widoczne z części Afryki, w tym w Republice Środkowej Afryki, Kongo i Etiopii, a także z większej części północnych Indii, na południu Pakistanu i w Chinach.

 

W Europie Południowej/Wschodniej, większości Azji i Afryki, na północy Australii oraz z Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego będziemy mogli zobaczyć jedynie częściowe zaćmienie.

Zaćmienie osiągnie swój szczyt 21. czerwca o 8:40:04 naszego czasu. [“W Polsce widoczne będzie bardzo płytkie zaćmienie częściowe na części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Przełęcz Użocka”” źródło]

 

 

Źródło: themindunleashed.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz