fbpx

Naukowcy odkryli obszar w mózgu, który odpowiada za uniesienia duchowe

Wiele osób, bez względu na to czy są religijne czy nie, przeżywa w życiu chwile, które można uznać za duchowe. Czujemy wtedy większe poczucie sensu, pogody ducha, czy też więzi z otaczającym nas światem. Naukowcom udało się zidentyfikować obszar mózgu, który odpowiada za takie stany.

Specjaliści z Uniwersytetu Yale przeprowadzili wnikliwe badania mózgów 27 młodych ludzi. W trakcie eksperymentów polecono ochotnikom wyobrazić sobie swoje intymne doświadczenia duchowe z przeszłości i je opisać.

– Chcielibyśmy, abyście opisali sytuację, w której poczuliście silny związek z wyższą siłą lub duchową obecnością – pouczono uczestników.

– Stany duchowe to takie, które dają uczucie połączenia z czymś większym od siebie, jednością lub siłą, która może być odczuwana jako energia, wyższa moc, bóstwo, transcendentna postać lub świadomość – dodał jeden z badaczy.

W oddzielnej sesji tydzień później, naukowcy obserwowali aktywność neuronalną w mózgach tych samych ochotników, przy pomocy funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). Ochotnicy słuchali podczas badania neutralnego kobiecego głosu, czytającego skrypt duchowego doświadczenia, które wcześniej opisali.

Chodziło im o to, aby przypomnieć sobie osobiste chwile, w których czuli transcendentne doświadczenie czegoś większego niż oni sami, a jednocześnie zobrazować aktywność mózgu, by zobaczyć gdzie i jak ta duchowość zarejestrowała się poznawczo.

– W różnych kulturach i na przestrzeni dziejów, ludzie zgłaszali różne doświadczenia duchowe i towarzyszące im poczucie jedności, które wykracza poza zwykłe poczucie siebie. Niemniej jednak, niewiele wiadomo na temat mechanizmów nerwowych leżących u podstaw doświadczeń duchowych, szczególnie gdy bada się je w różnych tradycjach i praktykach – wyjaśnia zespół w swoim artykule.

Okazało się, że odczucia duchowe przetwarzane są w lewej części płata ciemieniowego, czyli w obszarze odpowiedzialnym za świadomość istnienia siebie i innych. Aktywność wzrosła też we wzgórzu i w jądrze ogoniastym. To obszary odpowiedzialne za przetwarzanie funkcji poznawczych i emocjonalnych.

-Doświadczenia duchowe są silnymi stanami, które mogą mieć głęboki wpływ na życie ludzi. Zrozumienie neuronalnych podstaw duchowych doświadczeń może pomóc nam lepiej zrozumieć ich rolę w odporności i zdrowiu psychicznym oraz spróbować leczyć zaburzenia psychiczne – powiedział Marc Potenza, szef oddziału badawczego z Uniwersytetu Yale.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie obszaru w mózgu odpowiedzialnego za stany transcendentalne, które wzmacniają ludzi uduchowionych, pomoże skuteczniej walczyć z chorobami psychicznymi i depresją.

Źródło: academic.oup.comsciencealert.com

Dodaj komentarz