fbpx

Sok pomarańczowy pity z kubka, wydrukowanego ze skórki pomarańczy

Włoski projektant, Carlo Ratti, wymyślił urządzenie, które wyciska sok z pomarańczy, a z jej skórek robi kubek, z którego można go wypić. Prototyp wielkiej wyciskarki nosi nazwę Feel the Peel. Maszyna nie jest zbyt skomplikowana technologicznie, najważniejszy w całym projekcie był pomysł.

Samo urządzenie robi duże wrażenie już na pierwszy rzut oka, przykrywa je parasol z pomarańczy. Owoce umieszczone są na  szynach skręconych w kształt kopuły, skąd siłą ciążenia toczą się na dół do wyciskarki. Na tym etapie wszystko odbywa się tak jak w klasycznej maszynie: pomarańcze są przecinane na pół, miąższ się wyciska, a skórki gromadzi się w pojemniku na dole.

Fundamentalna zmiana zachodzi właśnie w tym miejscu. Zamiast wyrzucać skórki, suszy się je, mieli, a następnie miksuje z polilaktydem – w pełni biodegradowalnym polimerem, należącym do grupy poliestrów alifatycznych. Otrzymuje się go z surowców odnawialnych, na przykład mączki kukurydzianej.

W ten sposób powstaje bioplastik, którym po podgrzaniu i rozdrobnieniu nabija się wkłady do druku 3D. Wyciskarka Carlo Rattiego jest bowiem wyposażona w drukarkę zaprogramowaną tak, aby z tych właśnie wkładów drukować kubki z których można się napić.

Jak wam się podoba takie rozwiązanie?

Dodaj komentarz