16-latka na jeden dzień została premierem Finlandii
W ramach Międzynarodowego Dnia Dziewczynek ONZ, przez jeden dzień, stanowisko premiera Finlandii było piastowanie przez 16-letnią dziewczynę.
Aava Murto pochodzi z Vaaksy – niewielkiej wsi na południu kraju. Objecie przez nią stanowiska premiera, miało charakter symboliczny, związany z obchodzonym 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynek ustanowionym przez ONZ. Symbolem tegorocznych obchodów było hasło „Dziewczyny Przejmują Kontrolę” (Girls Takeover), w ramach którego w środę Aava zasiadła na stenowisku premiera.
W tym roku akcja skupia się na dziewczętach i technologii, oraz kwestii równości i bezpieczeństwa w sieci.
– Dostęp dziewcząt do technologii to ważny, globalny problem równości, który należy traktować poważnie – mówiła podczas spotkania z fińskimi ministrami i politykami. Aava podkreśliła, że aż 3 z 4 dziewcząt i kobiet doświadczają w sieci przemocy. Jednocześnie jednak zaznaczyła, że dziewczyny są nie tylko ofiarami – mają też ogromny potencjał, który mogą realizować właśnie poprzez technologię – mówiła 16-letnia premier Finlandii.
– Ambicje związane z równouprawnieniem płci spadną, jeśli dziewczęta będą odsuwane od używania i rozwijania technologii. Dziewczęta również mają cyfrową przyszłość i dlatego powinny mieć głos w dziedzinie technologii – powiedziała 16-latka, która w środę spotkała się także z aktualną premier Finlandii, Sanną Marin. Co ciekawe. niespełna 35-letnia Marin jest najmłodszą osobą piastującą urząd premiera na świecie.
Aava Murto spoke about girls and technology.
On October 7th Prime Minister @MarinSanna's seat was occupied by 16-year-old Murto for one day, as a part of Girls Takeover event organised by @PlanGlobal. #GirlsTakeover
Full text of the speech 👇https://t.co/YlJX9ObyaV pic.twitter.com/cnJAxhixyy
— Finnish Government (@FinGovernment) October 7, 2020
</center<>
Idea Girls Takeover nie ograniczyła się wyłącznie do tego jednego, symbolicznego gestu.
W jego ramach odbyły się również wydarzenia w wielu fińskich firmach, także tych z dziedziny IT. Jeśli chodzi o równouprawnienie, kraj zresztą jest jednym ze światowych liderów – w ubiegłym roku Finlandia znalazła się na trzecim miejscu w globalnym raporcie na temat równości płci.