fbpx

Będziemy pić wodę z oceanu? Projekt Polki udowadnia, że to możliwe

Polska doktorantka wpadła na pomysł, który być może rozwiąże problem z pozyskiwaniem pitnej wody w odległej przyszłości. Projekt o nazwie „Icemill” polega na odsalaniu wody oceanicznej i przekształceniu jej w wodę nadającą się do spożycia.

 

Pomysł, który budzi nadzieję

Projekt Katarzyny Przybyły polega na odsalaniu wody przez zamrażanie. Sposób działania opiera się na zjawisku krystalizacji cząsteczek wody – a temperatura zamarzania czystej wody jest wyższa niż roztworu wody morskiej. Dlatego krystalizacji najpierw ulegają cząsteczki czystej wody, oddzielając się od roztworu w postaci lodu. Pomysł jest nie tylko efektywny, ale przede wszystkim ekonomiczny.

-W porównaniu do innych technologii, zamrażanie jest mniej energochłonne i tańsze, a ze względu na ujemną temperaturę roboczą znacznie redukuje korozję – wyjaśniła doktorantka Katarzyna Przybyła.

Jak to działa?

Aby zrealizować projekt teraz należy zbudować konstrukcję o strukturze żyroskopu. Cylinder zewnętrzny służyłby do produkcji lodu i mógł się obracać niezależnie od części wewnętrznej. Wewnątrz cylindrów umieszczony lodowy młyn obracałby się zgodnie z trzyfazowym cyklem procesu odsalania: produkcji, czyszczenia i topienia lodu. Lód byłby wytwarzany w zbiornikach instalowanych na lodówkach. Zbiornik miałby formę zwężającego się cylindra, co wsparłoby proces oczyszczania lodu. Solanka wypływałaby samodzielnie, a grawitacja ściągałaby ją ponownie do oceanu. Ostatnim etapem byłoby odczepianie i transportowanie statkami cylindrów na ląd, gdzie trafiałyby bezpośrednio do ludzi.

 

Doceniona za granią

Pomysł polskiej doktorantki został doceniony m.in. we Francji. „Icemill” zdobył pierwsze miejsce w konkursie reThinking Competition, wyróżnienie w Evolo Skyscraper i wyróżnienie honorowe w Jacques Rougerie Competition. Ponadto projekt Katarzyny Przybyły znalazł się na prestiżowej  wystawie międzynarodowego festiwalu Abierto Mexicano de Diseno. Był elementem wystawy „Design and Utopia: From Manifesto to Action” prezentowanej w Muzeum Franza Mayera w Meksyku.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: whitemad.pl

Foto: Politechnika Wrocławska

 

 

Dodaj komentarz