fbpx

Porzuciła go matka. Jutro powalczy o olimpijskie złoto

To jest prawdziwa siła! Urodzony w Polsce Piotr Van Montagu reprezentuje Belgię na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Piotr nie ma rąk a nawet kikutów a do tego ma pełną atrofię jednej nogi. Mimo to awansował do finałów i już 31 sierpnia powalczy najpewniej o złoty medal w łucznictwie.

Piotr Van Montagu urodził się w Polsce. Matka go porzuciła. Nie ma rąk, nawet kikutów, i ma atrofię jednej nogi. Ale strzela z łuku, jak tuzin pełnosprawnych łuczników w Belgii. I uważa to za normalne” – tak sylwetkę wyjątkowego sportowca zapowiada rtbf.be.

– Tak, czemu nie?! Od urodzenia moje nogi zastępują mi obie ręce. Wiem, że nie jestem taki jak inni, ale robię wszystko, by uważać się za normalną osobę – przyznał w wywiadzie van Montagu.

Urodził się 31 lat temu. Jego matce, która jest Polką, lekarz przepisał Talidomid w celu złagodzenia bólu i nudności podczas ciąży. Lek nie był do końca bezpieczny, ponieważ czasami powodował poważne wady rozwojowe kończyn u płodu. Piotr na świat przyszedł bez rąk. Po urodzeniu został porzucony i umieszczony w sierocińcu.

– Problem polegał na tym, że zostałem sam w łóżeczku, kiedy to właśnie w pierwszych trzech latach życia potrzebowałam się ruszać, eksperymentować, stymulować kończyny… Kiedy miałam 4 lata, zostałem adoptowany przez belgijską mamę i od tego wszystko się zaczęło. Ona pozwoliła mi robić wszystko samemu – zdradził bohater materiału rtbf.be.

Van Montagu dzięki ćwiczeniom stał się niezależny. Teraz jest w stanie wykonać 98 proc. czynności dnia codziennego. Bez użycia rąk potrafi np. jeździć samochodem, robić zakupy, korzystać z telefonu komórkowego, pływać czy rywalizować w łucznictwie.

– Zawsze kochałem zdjęcia i filmy łucznicze. W serii filmowej “Władca Pierścieni” Legolas jest moją ulubioną postacią. Trzy lata temu postanowiłem spróbować. Nie wiedziałem, jak to zrobić, ale wiedziałem, że nie ma innego rozwiązania niż używanie stopy. Zintensyfikowałem trening, zacząłem też pływać i uprawiać fitness. Nie wyobrażam sobie dziś życia bez sportu – podsumował paraolimpijczyk z Belgii.

https://twitter.com/worldarchery/status/1431635684046032909?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1431635684046032909%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsportowefakty.wp.pl%2Finne%2F957458%2Fporzucila-go-matka-za-kilka-dni-powalczy-o-olimpijskie-zloto

Źródło: sportowefakty.wp.pl

One thought on “Porzuciła go matka. Jutro powalczy o olimpijskie złoto

Dodaj komentarz