fbpx

2000-letnie drzewo w Afryce nazwane Drzewem Życia

Baobaby to jedne z najbardziej niezwykłych drzew rosnących w Afryce. Według szacunków należą do najstarszych drzew na świecie. W afrykańskiej sawannie, gdzie panuje bardzo suchy klimat i inne drzewa mają trudności z przetrwaniem, baobab doskonale się rozwija.

Podczas pory deszczowej baobab gromadzi wodę w swoim szerokim pniu. Może przechowywać tysiące litrów wody, co pozwala mu przetrwać nawet wieloletnie susze. Dzięki tej zdolności baobab jest w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach klimatycznych.

Baobab może osiągać wysokość do 30 metrów i żyć nawet pięć tysięcy lat. Drzewa te dostarczają schronienia, pożywienia i wody zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Z tego powodu wiele społeczności na sawannie buduje swoje osady w pobliżu baobabów, które nazywane są Drzewami Życia. Owoce baobabu są wyjątkowo bogate w składniki odżywcze i przeciwutleniacze.

Wyjątkowe owoce baobabu

Owoc baobabu jest jedynym owocem na świecie, który naturalnie wysycha na gałęzi. Zamiast opadać i psuć się, dojrzewa na słońcu przez sześć miesięcy, aż jego miąższ całkowicie wyschnie. Zielona, aksamitna skórka owocu zamienia się w twardą skorupę przypominającą kokos. W ten sposób powstaje w 100% naturalny produkt, który w swojej pierwotnej formie może być przechowywany nawet przez trzy lata.

Owoce baobabu od wieków były wykorzystywane w leczeniu zmęczenia, problemów trawiennych, ochronie przed chorobami i infekcjami, a także w pielęgnacji skóry. Z nasion owoców produkuje się olej, który znajduje zastosowanie w kosmetyce i jest bardzo ceniony na rynku. Z kory baobabu wytwarza się liny, a jego liście są chętnie spożywane przez bydło. Przechowywana woda w pniu drzewa jest również zdatna do picia.

Przystosowanie do trudnych warunków

Baobab doskonale przystosował się do swojego środowiska. Jako roślina sukulentowa gromadzi wodę w swoim masywnym pniu w trakcie pory deszczowej, co umożliwia mu produkcję bogatych w składniki odżywcze owoców w porze suchej, gdy otaczający krajobraz staje się jałowy. To właśnie dzięki tej zdolności baobab zyskał miano „Drzewa Życia”.

Baobaby rosną w jednych z najbardziej suchych, odległych i ubogich regionów wiejskiej Afryki. Jak podaje National Geographic, zapotrzebowanie na produkty z baobabu rośnie ze względu na jego unikalne właściwości i szerokie zastosowanie.

Drzewa te nie tylko stanowią naturalny skarb Afryki, ale także przypominają o zdolności natury do przetrwania w najtrudniejszych warunkach, dostarczając jednocześnie wielu cennych zasobów ludziom i zwierzętom.

Dodaj komentarz