fbpx

Ciekawe zjawisko na warszawskim niebie

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy stolicy mogli podziwiać spektakularne zjawisko. Nad miastem pojawiły się “bąbelkowe chmury”. To mammatusy, rzadkie chmury, które towarzyszą gwałtownym burzom. Widać je było w kilku dzielnicach miasta, m.in. na Ursynowie, Mokotowie czy Ochocie. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć zjawiska. Wiele osób przyznało, że spotkało się z takim zjawiskiem po raz pierwszy.

W czwartkowe popołudnie mieszkańcy Warszawy mieli okazję podziwiać spektakularny pokaz na niebie. „Bąbelkowe chmury” to tzw. mammatusy, które towarzyszą lub zapowiadają gwałtowne burze. Mammatusy wiszą z dolnej krawędzi chmur, są zaokrąglone i przypominają worki bądź „bąbelki”. Wiele osóbprzyznało, że spotkało się z takim zjawiskiem po raz pierwszy.

Warszawiacy zatrzymywali się na chodnikach, aby przyjrzeć się chmurom i zrobić zdjęcia.

„Pierwszy raz widzę coś takiego”, „To arcydzieło, piękne zjawisko” – relacjonowali obserwatorzy.

Zjawisko to występuje w różnych typach chmur, m.in. Cirrus, Cirrocumulus, Altostratus, Altocumulus, Stratocumulus, Cumulonimbus. Odmiana ta występuje zwłaszcza przy chmurach stratocumulus i cumulonimbus u ich podstawy lub, jak to ma najczęściej miejsce u cumulonimbusa, w dolnej części kowadła.

One thought on “Ciekawe zjawisko na warszawskim niebie

  • 29 czerwca 2021 at 10:10
    Permalink

    Mieliśmy okazję obserwować to “arcydzieło” wiszące tuż nad naszymi głowami.. Rzeczywiście imponujący – przerażający widok.. Z takich chmur właśnie na naszych oczach utworzyła się trąba powietrzna, która przeszła przez kilka miejscowości okolic Nowego Sącza siejąc nie małe spustoszenie…

    Reply

Dodaj komentarz