Polskie magazyny w europejskiej czołówce. Są nowoczesne i ekologiczne

Polskie centra magazynowe osiągają w Europie imponujące wyniki pod względem popytu, a jednocześnie plasują się w czołówce, jeśli chodzi o ekologię. Na terenie Polski pojawiły się właśnie kolejne zrównoważone projekty, które dodatkowo potwierdzają zielony kierunek rozwoju tej gałęzi.

Rodzimy segment magazynowy w ostatnich latach cechuje się intensywną ekspansją i stabilizacją, co czyni go jednym z głównych graczy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W 2024 roku całkowita dostępna nowoczesna powierzchnia magazynowa w kraju sięgnęła ok. 34,6 mln m kw., a popyt brutto wyniósł 5,8 mln m kw. Mimo globalnych trudności gospodarczych sektor ten zachowuje optymistyczne perspektywy na nadchodzące lata.

Postępujące znaczenie budownictwa zrównoważonego oraz przyjaznych dla środowiska technologii stało się jednym z głównych trendów na rynku. Coraz więcej przedsiębiorstw ubiega się o certyfikaty poświadczające ich proekologiczne podejście.

Trzy wyróżnienia dla City Point Targówek

Znakomitym przykładem jest warszawski kompleks magazynowy City Point Targówek, zaprojektowany specjalnie dla DPD Polska, który jako pierwszy w Unii Europejskiej uzyskał trzy uznane certyfikaty: BREEAM Excellent, LEED Gold i WELL Health & Safety. Ten unikatowy potrójny tytuł podkreśla zaawansowanie w budownictwie prośrodowiskowym, nowatorskie rozwiązania ekologiczne i troskę o zdrowie oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Certyfikaty LEED i BREEAM stanowią prestiżowe potwierdzenie wysokiej jakości procesu projektowania i wykonawstwa, a także wdrożenia rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój na etapie budowy. Z kolei WELL HSR skupia się na pakiecie procedur i analiz nastawionych na dobrostan i bezpieczeństwo przebywających w obiekcie, co łącznie przekłada się na najwyższy poziom komfortu dla najemców.

Realizowany w formule BTS budynek na Targówku oferuje ponad 7 tys. m kw. wielofunkcyjnej przestrzeni magazynowej i biurowej. City Point Targówek wyróżnia się nie tylko ekologicznymi technologiami, lecz także efektywnym gospodarowaniem zasobami, czego przykładem jest m.in. recykling 97 proc. odpadów z rozbiórki i budowy.

—Rynek przemysłowy jako ogromny konsument materiałów budowlanych i jednocześnie znaczący producent operacyjnego śladu węglowego staje się coraz bardziej wymagający pod kątem rozwiązań dbałości o środowisko, zasoby naturalne oraz dobrostan użytkowników — zauważa Katarzyna Krześniak, ESG Project Manager w Peakside Capital Advisors w Polsce.

— Analizy na etapie koncepcji oraz opracowania przedprojektowe w dużym stopniu przyczyniają się do sukcesu w tym zakresie, dając inwestorowi komfort ekonomiczny. Park City Point Targówek jest naszym flagowym projektem i z wielką starannością planujemy każdy etap, aby wynik naszych starań w każdym obiekcie potwierdzić aż trzema uznanymi rynkowo certyfikatami — dodaje.

W nowym budynku znacząco ograniczono zużycie wody pitnej w celach sanitarnych — o ponad 65 proc. według metodologii BREEAM, a także zastosowano innowacyjne rozwiązania minimalizujące pobór energii, co przekłada się na ponad 35 proc. oszczędności w ujęciu LEED. W obiekcie wykorzystano m.in. energooszczędne elementy obudowy, wodooszczędne instalacje sanitarne, fotowoltaikę o mocy 50 kWp oraz 20 podwójnych ładowarek dla elektrycznych pojazdów dostawczych.

W ramach City Point Targówek w budowie znajduje się obecnie obiekt C2, który łącznie zapewni ponad 25 tys. m kw. powierzchni. Pojedyncze miejskie moduły będą miały od 1,6 do 4 tys. 300 m kw.

Bezemisyjne centrum biznesowe we Wrocławiu

City Park Wrocław, którego realizacja dobiega końca, stanie się pierwszym na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu biznesowym parkiem Small Business Units (SBU) o zerowej emisji. Ta inwestycja, łącząca wysokiej klasy biura z magazynami o dużej wysokości składowania, ma być udostępniona w 2025 r.

Obecnie zakończono prace nad elewacją i zagospodarowaniem przestrzeni wokół obiektu. Kolejnym etapem będzie wzniesienie budynku H6. Nowa część zaoferuje moduły magazynowe od 600 m kw. oraz biura od 120 m kw., umożliwiając najemcom elastyczne dostosowanie przestrzeni do własnych wymogów i zapewniając im pełną operacyjną niezależność.

Powierzchnia całego parku osiągnie 22 tys. m kw., co zwiększy łączną ofertę Ideal Idea we Wrocławiu do 44 tys. m kw.

Wykorzystanie technologii takich jak pompy ciepła, instalacje PV, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych czy systemy odzyskiwania wody szarej znacząco obniży bieżące koszty dla najemców. Nowatorskie rozwiązania wpłyną również na wzrost ratingu ESG, istotnego w ocenie pozafinansowej.

Inwestycja otrzyma certyfikację BREEAM na poziomie Excellent. City Park Wrocław powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego im. Mikołaja Kopernika, a dogodna lokalizacja, w pobliżu autostrady A4, trasy S8 i drogi krajowej DK94, czyni go atrakcyjnym miejscem rozwoju firm.

Krajowy rynek magazynów wyróżnia się stabilnym wzrostem i znaczącymi możliwościami ekspansji. Główne trendy, takie jak ekologiczne rozwiązania i dostosowanie łańcuchów dostaw, będą w dalszym ciągu definiować przyszłość tej branży. Eksperci przewidują dalszy przyrost rynku, choć nieco wolniejszy niż w poprzednich latach. Pomimo światowych wyzwań Polska wciąż przyciąga inwestorów w segmencie logistyki i magazynowania, co otwiera drogę do dalszego rozwoju sektora.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Dodaj komentarz