Powstanie mapa alergii u dzieci w Polsce. Narzędzie opracowują naukowcy z WUM

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowują narzędzie Allerscan, które umożliwi określenie liczby dzieci cierpiących na alergie oraz tych zagrożonych ich wystąpieniem. Narzędzie to pomoże także rodzicom w ocenie ryzyka alergii u ich dzieci.

Nowe rozwiązanie wspierające diagnostykę alergii

— Allerscan […] pozwoli nam wreszcie zobaczyć pełny obraz alergii u dzieci w Polsce – nie tylko liczby i procenty, ale i realne obciążenie rodzin zmagających się z tym problemem. Jeśli wiemy, gdzie i dlaczego alergie rozwijają się częściej, możemy skuteczniej działać, zapobiegać i lepiej leczyć. Jest to ogromna szansa na zmianę, dlatego gorąco zapraszam do współpracy wszystkich lekarzy i pacjentów, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do tej ważnej inicjatywy! — skomentował zaangażowany w projekt pediatra i pulmonolog dziecięcy dr hab. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia oraz firmy Polpharma SA wspólnie tworzą nowe narzędzie służące do badań epidemiologicznych alergii u dzieci.

Badacze przypominają, że globalne statystyki wskazują na rosnącą częstotliwość alergii w różnych grupach wiekowych, szczególnie wśród najmłodszych. Wczesne wykrycie oraz odpowiednie leczenie mogą zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak astma czy inne stany zagrażające życiu.

Allerscan będzie wykorzystywał technologie AI oraz Big Data. W ramach projektu powstanie specjalny kwestionariusz umożliwiający prowadzenie badań epidemiologicznych, dzięki którym będzie można dokładnie określić, ile dzieci w Polsce ma lub może mieć nierozpoznaną alergię.

Kwestionariusz umożliwi również rodzicom samodzielną ocenę ryzyka alergii u ich dzieci, co pozwoli szybciej skierować je do lekarzy na pełną diagnostykę. Zawarte w narzędziu materiały audiowizualne, jak zdjęcia objawów skórnych, ułatwią rodzicom ocenę symptomów u dzieci.

Pierwszy etap realizacji projektu, który odbywa się w 2025 r., polega na walidacji kwestionariusza. Rodzice wypełniają formularz, a lekarz przeprowadza pełną diagnostykę obejmującą testy skórne, badania krwi i spirometrię, a następnie potwierdza lub wyklucza alergię w oddzielnym formularzu przeznaczonym dla medyków.

Dzięki wykorzystaniu modeli uczenia maszynowego możliwe będzie określenie, jak ocena ryzyka na podstawie kwestionariusza pokrywa się z medyczną diagnozą alergii.

W 2026 roku planowane jest szerokie ogólnopolskie badanie epidemiologiczne z użyciem zwalidowanego narzędzia Allerscan. Celem jest ustalenie skali występowania różnych typów alergii u dzieci w Polsce oraz określenie, ile z nich wymaga pełnej diagnostyki i leczenia. Wyniki zostaną powiązane z danymi Big Data, m.in. o zanieczyszczeniach powietrza i terenach zielonych, co pozwoli ocenić wpływ środowiska na rozwój alergii.

Z ramienia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w projekt, oprócz dr. Feleszko, zaangażowani są także epidemiolodzy prof. Bolesław Samoliński oraz dr hab. Filip Raciborski.

Dodaj komentarz