fbpx

Brexit, koronawirus i kurs funta – jak to wygląda w praktyce?

Od początku roku dużo się dzieje. Rok 2020 zaczął się od Brexitu, a teraz tematem numer jeden jest koronawirus, który wstrząsa całym światem. Te wydarzenia sprawiają, że kursy walut szaleją, a stan światowej gospodarki w najbliższych miesiącach jest wielką niewiadomą. Kurs funta w marcu zalicza dawno niewidziane wahania, a cała ta sytuacja niepokoi Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. 

Co jest problemem dla kursu funta? 

Kiedy w 2004 roku Polska wchodziła do Unii Europejskiej kurs funta wynosił około 7 zł! Jednak w historii współczesnej już nigdy nie powrócił na dawne szczyty. W ostatnich miesiącach wartość funta była niczym rollercoaser. Gwałtowne wzrosty przed głosowaniem w sprawie wyjścia z UE, następnie spadki podczas kolejnych negocjacji warunków rozwodowych z Wspólnotą. Nagły spadek zanotowany w połowie marca spowodowany był bierną postawą rządu wobec nadciągającego koronakryzysu. Jak mówi premier Zjednoczonego Królestwa Boris Johnson, to nie brexit, a COVID19 jest aktualnie dla Brytyjczyków największym wyzwaniem. Jednak początek kwietnia to nagły skok ceny waluty brytyjskiej.

Brexit kontra koronawirus

Niepokojące sygnały docierają również z najwyższych szczebli władzy w Wielkiej Brytanii. Na koronawirusa zachorował premier Boris Johnson. Również covid-19 pokrzyżował plany dalszych negocjacji w sprawie wypracowania warunków brexitu. U Davida Frosta, głównego negocjatora Wielkiej Brytanii testy na koronawirusa dały wynik pozytywny. Podobnie jak u jego Unijnego odpowiednika Michaela Barniera. Kolejne rozmowy negocjacyjne zostały zawieszone, a termin wypracowania porozumienia mija z końcem 2020 roku. Co będzie dalej? Eksperci obawiają się najgorszego scenariusza, czyli twardego brexitu, który może być gwoździem do trumny w kontekście utrzymania ceny funta brytyjskiego.

Prognoza funta na najbliższy czas

Sytuacja na rynkach jest niezwykle dynamiczna i jak pokazują wykresy, każdy dzień może przynieść gorsze lub lepsze wiadomości z rynków walut. Jeżeli posiadasz bliskich, którzy wyemigrowali na Wyspy Brytyjskie w celach zarobkowych dobrze wiesz, że cena funta brytyjskiego ma ogromne znaczenie. Dla wielu osób zarabiających w UK sytuacja, gdy przelicznik funtów na złotówki jest korzystny, pozwala zaoszczędzić pieniądze lub wysyłać je do bliskich w Polsce. Warto śledzić kursy walut np. tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/, aby wiedzieć, kiedy opłaca się przewalutować środki i uzyskać jak największą korzyść z wymiany. Dzięki platformom wymiany takim jak Walutomat kupujemy walutę po najkorzystniejszym kursie, bez ukrytych kosztów oraz bez spreadu. Czyli w najbardziej opłacalny sposób.

Dodaj komentarz