fbpx

Śnią ci się koszmary? To dobrze! Zdaniem naukowców przygotowuje nas to na stresujące sytuacje

Budzisz się spocony w środku nocy i z ulgą przyznajesz, że to tylko sen? Okazuje się, że to celowe działanie naszego mózgu, aby przygotować nas na stresujące sytuacje w prawdziwym życiu.

Kiedy po meczącym dniu kładziemy się w końcu do łóżka, mamy nadzieję na spokojny, regenerujący sen. Niestety nasz umysł czasem postanawia zafundować nam w nocy darmowy, przerażający pokaz w postaci koszmarów. Do tej pory raczej nikt nie potrafił dostrzec żadnych plusów takich nocnych atrakcji. Także z pewnym zaskoczeniem przyjmujemy odkrycie naukowców mówiące o tym, że złe sny mogą mieć pozytywne skutki.

Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii i University of Wisconsin w Stanach Zjednoczonych, którzy sprawdzili, w jaki sposób nasz mózg reaguje na różne typy snów.

W badaniach wzięły udział dwie grupy uczestników. Pierwszą, składającą się z 89 osób, poproszono o prowadzenie dzienników, w których mieli zapisywać, jak im się spało i co im się śniło. Druga grupa to 18 osób, których mózgi podczas snu były monitorowane z użyciem 250 elektrod. Naukowcy wybudzali ich kilkukrotnie w trakcie nocy i każdorazowo zadawali serię pytań dotyczących jakości snu i tego, czy coś im się śniło, a jeśli tak – jakie emocje i uczucia wzbudzał w nich ten sen.

Z odpowiedzi wyłapywano te, w których pojawiał się element strachu, zdenerwowania czy lęku. Dzięki temu udało się wskazać, z którymi obszarami mózgu powiązane są te odczucia.

Okazało się, że jest to wyspa i kora obręczy. Tą pierwszą często określa się jako źródło naszych emocji, w tym też właśnie strachu. To tam one powstają i są kontrolowane. A strach aktywuje ten obszar mózgu niezależnie od tego, czy jesteśmy obudzeni i w pełni świadomi czy śpimy. Dodatkowo drażnienie kory wyspy skutkuje reakcjami w postaci rozszerzenia źrenic, zmian oddychania, ciśnienia, pracy serca i ruchu kończyn.

Zakręt kory obręczy jest odpowiedzialny m.in. za właściwe zachowania w sytuacjach stresujących, głownie za reakcję unikania i zachowania awersyjne. Czyli to tam się rozstrzyga decyzja, czy warto podjąć walkę, czy uciekać.

Dzięki tym badaniom naukowcom po raz pierwszy udało się z całą pewnością stwierdzić, że oba te obszary mózgu są aktywowane w sytuacji stresującej, czyli kiedy dopada nas lęk i niepokój. Na tej podstawie wyciągnęli wniosek, że koszmary przygotowują nas do mierzenia się z tego typu emocjami na co dzień. To taka próba generalna, ćwiczenie dla mózgu.

– Okazuje się, że możemy uznać koszmary za prawdziwy trening naszych reakcji i dzięki nim przygotujemy się na realne zagrożenia – twierdzi Lampros Perogamvros ze Sleep and Cognition Laboratory na Uniwersytecie w Genewie.

Naukowcy zdają sobie jednak sprawę z tego, że te wnioski powinny stanowić punkt wyjścia dla dalszych, wnikliwszych badań, skupiających się na terapeutycznych właściwościach snu.

Źródło: sciencedaily.com

3 thoughts on “Śnią ci się koszmary? To dobrze! Zdaniem naukowców przygotowuje nas to na stresujące sytuacje

Dodaj komentarz