fbpx

Żyjemy dłużej niż 30 lat temu. Badacze wiedzą dlaczego

Czy wiesz, że średnia długość życia dla mężczyzn i kobiet wydłużyła się prawie dwukrotnie w porównaniu do XIX w.? To, że żyjemy dłużej zawdzięczamy co najmniej kilku warunkom. Geny i dieta to nie jedyne czynniki wpływające na długość życia.

W 2016 r. średnia życia kobiet wynosiła 83 lata; u mężczyzn 79. Tymczasem jeszcze XIX w. – kobiety dożywały średnio zaledwie 42 lat, a mężczyźni 40. Zdaniem fińskich badaczy, za wydłużenie życia może odpowiadać kilka czynników, w tym zmiana diety na bardziej zróżnicowaną, większa aktywność fizyczna, poprawa warunków sanitarnych i ekonomicznych, lepsza edukacja i warunki zatrudnienia. Swoje wnioski opublikowali na łamach „Aging Clinical and Experimental Research” oraz „The Journals of Gerontology”.

Nastąpiło wiele korzystnych zmian. 75- i 80-latkowie z kolejnego pokolenia dorastali już w zupełnie innym świecie niż ich rówieśnicy urodzeni trzy dekady wcześniej – wyjaśnił gerontolog Matti Munukka z Uniwersytetu Jyväskylä w Finlandii.

Fińscy badacze posiadali dane sprzed 28 lat na temat poprzedniego pokolenia seniorów i porównali je z danymi dzisiejszych 75-80-latków. Współczesna grupa osób starszych składała się z 726 uczestników, którzy dorastali w stabilniejszych czasach oraz regionie z powszechnym dostępem do medycyny i farmakologii.

Wnioski były następujące: aktualna grupa badanych cechowała się wyższym wzrostem i większą wagą ciała – co badacze powiązali z lepszym stanem odżywienia. Ponadto naukowcy odkryli, że współcześni 70 i 80-latkowie wykazują znaczącą poprawę siły chwytu, szybkości chodzenia i natężonego wydechu w porównaniu do grupy sprzed 28 lat.

Ale to nie wszystko. Współcześni seniorzy dobrze wypadli również w testach badających funkcje poznawczo-kognitywne – osiągnęli lepsze wyniki we wszystkich testach mierzących zdolności intelektualne.

Wyniki sugerują, że dzisiejsi starsi ludzie są „funkcjonalnie młodsi” niż osoby w tym samym wieku jedno pokolenie wcześniej – podsumowują autorzy.

Oczekiwana długość życia dzisiejszych dzisiejszy Finów wzrosła o trzy lata wśród 75-latków i o dwa lata wśród 80-latków. Niewiele? Warto dodać, że dzisiejsi seniorzy są sprawniejsi fizycznie i intelektualnie, cechuje ich przy tym duże zaangażowanie społeczne i wiele możliwości, które nie były udziałem poprzednich pokoleń.

Wyniki mogą być unikalne dla Finlandii. Jest jednak prawdopodobne, że można je uogólnić na inne kraje, które przeszły podobne przemiany społeczne w ciągu ostatnich 100 lat – dodała Taina Rantanen z Uniwersytetu Jyväskylä, zajmująca się zdrowiem publicznym.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: focus.pl

Dodaj komentarz