fbpx

Futurystyczna wersja miast wg. sztucznej inteligencji. Stworzyła pionowy las!

Pewien indyjski architekt, podekscytowany możliwością zwiększenia kreatywności architektury miejskiej przy udziale sztucznej inteligencji, poprosił bota obrazkowego o wygenerowanie wizji przyszłości miast. Ta stworzyła las!

Wszystko, co musiał zrobić, to wprowadzić serię podpowiedzi tekstowych, do których użył takich jak “Utopijna technologia” i “Futurystyczne wieże”.

Co ciekawe, oprogramowanie SI o nazwie Midjourney nie stworzyło szarej, mechanicznej utopii ludzi uwięzionych w kapsułach na baterie, jak w Matriksie. Zamiast tego, przedstawiło budynki ukryte w pionowych lasach i roślinności, zapożyczając kształty strukturalne od natury.

Manas Bhatia, podobnie jak wielu architektów na całym świecie, uważa, że w zawodzie tym należy zrobić jak najwięcej miejsca dla natury, aby zagwarantować bardziej zrównoważoną przyszłość. Do swojego projektu “AI x Future Cities” wykorzystał Midjourney, aby stworzyć to, czego ludzkie umysły w jego firmie, Ant Studio, mogłyby nie być w stanie wymyślić samodzielnie – element kreatywny, który jego zdaniem oferuje ogromny potencjał pozytywnych zmian w tej dziedzinie.

las

Pracując nad projektem, Bhatia zmieniał podpowiedzi tekstowe, dodając nowe słowa i usuwając inne, dopracowując swoją wizję przyszłych miast z pomocą sztucznej inteligencji. W kolejnej sekcji swojego projektu używał słów takich jak “symbiotyczny” i ” wydrążone”, a jego SI stworzyła obrazy bloków mieszkalnych wbudowanych w dziuple drzew.

Część oparta na próbach i błędach jest najbardziej zabawna – powiedział Bhatia. –Używamy sztucznej inteligencji do tworzenia obrazów, i w tym procesie, z czasem, ona sama się szkoli i doskonali.

Bhatia jest niezwykle pozytywnie nastawiony do przyszłości SI, i nie postrzega jej jako zagrożenie, które potencjalnie może pozbawić go pracy.

las

W Ant Studio pracuje nad zastąpieniem istniejących fasad budynków inspirowanymi naturalnymi powłokami, które samoczynnie dokonują termoregulacji, zmniejszając potrzebę zużycia energii w budynku. Jego logika w zadawaniu pytań SI o wyobrażenie sobie mieszkań na drzewie wynika z założenia, że konstrukcja byłaby optymalna, gdyby wnętrze budynku, a nie tylko fasada, był wykonany z żywych form.

 

 

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Źródło: Good News Network

 

Dodaj komentarz