fbpx

Z pubu w Sydney na tron w Kopenhadze. Niezwykła historia Mary Donaldson

14 stycznia na tron Danii wstąpi 55-letni książę Fryderyk, a jego małżonka Mary z Australii zostanie królową. To wynik abdykacji 83-letniej królowej Małgorzaty II podczas Sylwestra.

Data przekazania władzy, 14 stycznia, ma szczególne znaczenie, ponieważ w tym dniu w 1972 roku Małgorzata objęła tron po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX.

Fryderyk stanie się królem Danii, Grenlandii i Wysp Owczych, co będzie pierwszym przypadkiem abdykacji w historii kraju od 1146 roku, kiedy to król Eryk III Jagnię zdecydował się wstąpić do klasztoru.

Dynastia Glücksborg rządzi Danią od ponad 1000 lat, a obecna rodzina królewska, która pochodzi z tego rodu, zasiada na tronie od 1863 roku.

Królowa Małgorzata II podkreśliła, że nadszedł czas na przekazanie władzy nowemu pokoleniu w swoim sylwestrowym orędziu.

Fryderyk, mający 55 lat, obejmie tron Danii dokładnie 52 lata po swojej matce. Urodził się 26 maja 1968 roku w Kopenhadze, studiował nauki polityczne na różnych uczelniach, pracował w ONZ i duńskiej ambasadzie, a także ma wykształcenie wojskowe. Jest zapalonym biegaczem i brał udział w wielu maratonach, a także w zawodach Ironman. W 2004 roku poślubił Mary Donaldson z Tasmanii, Australijkę, z którą ma czworo dzieci.

Ich najstarszy syn Christian ma już 18 lat i był pierwszym dzieckiem z duńskiej rodziny królewskiej, które uczęszczało do przedszkola.

Koronacja Fryderyka i Mary prawdopodobnie nie będzie tak uroczysta jak koronacja brytyjskiego monarchy Karola III. Najprawdopodobniej zostaną ogłoszeni monarchami na zamku Amalienborg, a następnie pojawią się na balkonie wraz z rodziną. Ostatnia koronacja w Danii miała miejsce w 1840 roku.

Historia jak z bajki

Księżna Mary 14 stycznia stanie się pierwszą Australijką, która zostanie królową. Początek ich romansu miał miejsce w pubie w Sydney podczas igrzysk olimpijskich w 2000 roku.

Fryderyk był tam ze swoim kuzynem, księciem Mikołajem z Grecji, bratem księcia Joachima i księżniczką Martą z Norwegii. Mary była tam z przyjaciółką i początkowo nie wiedziała, kim jest Fryderyk.

— Kiedy się poznaliśmy, podaliśmy sobie ręce, nie wiedziałam, że jest księciem Danii. Jakąś godzinę później ktoś do mnie podszedł i spytał: Czy wiesz, kim są ci ludzie? — powiedział Mary w wywiadzie z 2003 roku.

Po spotkaniu z pubie zaczął się długi i utrzymywany w tajemnicy romans. . Fryderyk wielokrotnie odwiedzał Australię. W końcu duńska gazeta napisała o jego “tajemniczej australijskiej dziewczynie”. Wkrótce Mary przeniosła się do Kopenhagi.

Zaręczyny zostały ogłoszone oficjalnie w październiku 2003 roku.

W dniu ślubu pub Slip Inn w Sydney, gdzie się poznali, oferował darmowe piwo wszystkim z duńskimi paszportami i transmitował ceremonię ślubną na dużym ekranie.

Ślub w 2004 roku oglądały miliony ludzi. Podobnie będzie 14 stycznia — przed telewizorami zasiądą nie tylko Duńczycy, ale także mieszkańcy Hobart w Tasmanii, gdzie urodziła się Mary w 1972 roku.

Księżna Mary jest ceniona przez Duńczyków nie tylko za styl, ale również za działalność charytatywną, w tym założoną przez siebie fundację wspierającą ofiary przemocy seksualnej i imigrantów.

 

 

Dodaj komentarz