fbpx

Dotyk poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne

Rzetelna analiza wielopoziomowa istniejących już studiów potwierdza, że dotyk ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne – informuje czasopismo „Nature Human Behaviour”.

Dotyk odgrywa kluczową rolę w różnych sferach naszego życia. Jest to pierwszy zmysł, który rozwija się u niemowląt i najbardziej bezpośrednia forma interakcji z naszym otoczeniem fizycznym i społecznym. Często doświadczamy dotyku od osób w naszym otoczeniu, na przykład poprzez świadome gesty jak przytulanie, całowanie czy masaże.

Pandemia Covid-19 zwiększyła naszą świadomość o konieczności głębszego zrozumienia wpływu dotyku – i jego ograniczeń w czasie dystansu społecznego – na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Stwierdzono, że najczęściej stosowane metody dotykowe, jak masaże dla dorosłych czy metoda kangurowania dla noworodków, przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, od wspierania wzrostu i rozwoju po zmniejszanie niepokoju i stresu przez całe życie człowieka. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Mimo że znaczenie dotyku jest znane, badania na ten temat były dość różnorodne – obejmowały dorosłych, dzieci, niemowlęta, zwierzęta, różne formy i czas trwania dotyku, a także różne mierzone skutki zdrowotne, od fizycznych, jak sen i ciśnienie krwi, po psychiczne, takie jak depresja czy nastrój. W niektórych badaniach dotyk stosował partner, w innych osoba obca.

Metaanaliza umożliwia zrozumienie wyników ogromnej liczby badań. Poprzednie metaanalizy dotyczące tego zagadnienia miały ograniczony zakres i koncentrowały się tylko na konkretnych typach dotyku, grupach badawczych lub wybranych wynikach zdrowotnych.

Naukowcy z Netherlands Institute for Neuroscience w Amsterdamie przeprowadzili systematyczny przegląd 75 studiów i szeroko zakrojoną metaanalizę 137 dodatkowych badań opublikowanych do 1 października 2022 roku, korzystając z Google Scholar, PubMed i Web of Science.

Okazało się, że interwencje dotykowe były wyjątkowo efektywne w regulacji poziomu kortyzolu, poprawie masy ciała u noworodków, łagodzeniu bólu, depresji i lęku u dorosłych.

Porównanie metod dotykowych z wykorzystaniem przedmiotów lub robotów wykazało podobne korzyści fizyczne, lecz mniejsze efekty dla zdrowia psychicznego.

W przypadku dorosłych nie zauważono różnicy w korzyściach zdrowotnych między dotykiem znajomego a pracownika służby zdrowia. Natomiast w przypadku noworodków dotyk rodziców okazał się korzystniejszy.

Autorzy uważają, że zrozumienie czynników wpływających na skuteczność interwencji dotykowych pomoże maksymalizować korzyści z przyszłych działań i skupić badania w tej dziedzinie.

Źródło: nature.com

Dodaj komentarz