fbpx

Koniec z dyskryminacją na basenach. W Barcelonie kobiety mogą pływać topless

Aktywiści z barcelońskiej grupy Mugrons Lliures zgłosili skargę na to, że niektóre publiczne baseny zabraniają kobietom pływać w samych kąpielówkach. Sprawą zajął się urząd miasta, czego skutkiem było wprowadzenie specjalnych zaleceń antydyskryminacyjnych.

Prawo obowiązujące w mieście w żaden sposób nie zabraniało kąpania się w samych majtkach. Mimo to, niektóre publiczne baseny wprowadzały taki zakaz do swoich regulaminów. Zakaz ten, jak się łatwo domyśleć, obowiązywał wyłącznie kobiety.

Jak podaje CNN, sprawą zajął się urząd miejski. Ustalono, że nie ma żadnych regulacji, które określałyby, w jakich strojach można korzystać z publicznych basenów. Po analizie sprawy przedstawiono raport podkreślający, że nie można wprowadzać zasad, które dyskryminują jakąś grupę, w tym wypadku kobiety, ze względu na płeć, a do miejskich ośrodków przesłano zalecenia antydyskryminacyjne.

Rzeczniczka prasowa władz miejskich zwróciła uwagę w rozmowie z CNN, że pływanie topless to zupełnie zwyczajna sprawa w Barcelonie.

– Ta sprawa nie jest dla nas nowa. Nie istniała do tej pory żadna miejska zasada określająca jak ludzie mają być ubrani przebywając na basenach, ale dyskryminacja ze względu na płeć jest rzeczą, z którą mocno walczymy – skomentowała

– W większości dużych miast równość jest czymś zupełnie normalnym. Swoboda w wyborze stroju również – dodała.

Baseny, które chciały nakłonić pływaczki do zasłaniania, będą musiały zmienić podejście, a dziewczyny będą mogły do woli korzystać ze swojego prawa do pływania w kąpielówkach. Aktywiści na Twitterze pochwalili się skutecznością swoich działań, pisząc, że Barcelona stała się bardziej egalitarna i wolna.

Dodaj komentarz