fbpx

Powinni uczyć jej w szkole. Nauka potwierdza, że intuicja istnieje

Czy wiesz, że intuicja została udowodniona naukowo? Zdaniem Antonio Damasiona, profesora neuronauki i psychologii można ją nawet umiejscowić w konkretnej części mózgu.

 

Nauka potwierdza

Antonio Damasion, to badacz, który za pomocą skomplikowanej aparatury do neurooobrazowania mózgu i pomiaru ciepłoty ciała udowodnił, że intuicja istnieje. Jego zdaniem część odpowiadająca za „wewnętrzny głos” znajduje się w hipokampie – czyli obszarze odpowiadającym za pamięć – ale również w ciele migdałowatym nad rdzeniem kręgowym. Następnie, za pomocą obwodów nerwowych informacje docierają do ośrodka wykonawczego mózgu znajdującego się w brzuszno-przyśrodkowej części kory przedczołowej mózgu. Tam właśnie zachodzi proces analizy i podejmowania wstępnych decyzji, ale nie bez udziału reszty ciała.

  • Przez połączone z ciałem migdałowatym drogi nerwowe, które prowadzą do organów wewnętrznych, odczuwamy reakcje somatyczne, np. „ból w trzewiach” wywołany zdenerwowaniem – wyjaśniał badacz w magazynie „Zwierciadło”.

Zakodowana w ciele

To każe przypuszczać, że intuicja jest konsekwencją wielu emocji ale i doświadczeń zakodowanych w ciele. Damasion nazywa go markerem somatycznym. Podczas gdy racjonalna część mózgu obrabia informacje – poddaje je szczegółowej analizie, rozkłada na czynniki pierwsze i wyciąga wnioski – to intuicja najczęściej manifestuje się poprzez fizyczne impulsy płynące z ciała.  W odróżnieniu od racjonalnego umysłu działa szybko i natychmiastowo.

  • Intuicja to skutek nieświadomego kumulowania doświadczeń całego życia. Podobnie jak komputer korzysta ona z naszych doświadczeń z przeszłości, analizuje je w nieświadomy sposób, poza racjonalnym myśleniem, znajduje reguły nimi rządzące – wyjaśniał badacz.

Intuicja może być zatem świetnym źródłem informacji i spotykanych nas doświadczeniach, ale również bazą wiedzy o nas samych. Ostrzega przed niebezpieczeństwem, przypomina nam zarówno o dobrych i złych doświadczeniach, pomaga przy tym podejmować najtrudniejsze decyzje. Należy tu jednak zrobić małą uwagę.

Najpierw dyskusja

Zdaniem Antonio Damasiona zamiast natychmiastowo reagować na emocje należy je najpierw nazwać, właściwie odczytać, a potem z nimi podyskutować i ostatecznie podjąć decyzję. Intuicja ma być doradcą, a nie głównym decydentem. Wszystko co się dzieje z naszym ciałem może być dobrą wskazówką, która każe zadać właściwe pytania. Zamiast reagować natychmiastowo, raczej przyjrzyjmy się dlaczego czujemy się w ciele tak a nie inaczej – skąd wzięło się poczucie niepewności, zagrożenia, niepokoju?

– Bardzo często jesteśmy wspierani przez emocjonalne sygnały z naszego ciała, których nie powinniśmy lekceważyć. To właśnie intuicja. Wszystko to, co nas zastanawia, powstrzymuje, i to zarówno przed złymi, jak i dobrymi rzeczami, to właśnie jest ten szósty zmysł – dodał Damasion.

Antonio Damasion jest profesorem neuronauki, psychologii i filozofii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, a także pracownikiem Instytutu Badań Biologicznych im. Jonasa Salka. Jest autorem kilku pozycji popularnonaukowych, w tym „Błędu Kartezjusza”, „W poszukiwaniu Spinozy” czy „Tajemnicy świadomości”.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

Dodaj komentarz