fbpx

Nowy sektor odnawialnych źródeł energii. Tym razem wykorzysta moc fal

Nareszcie powstał sprytny konwerter, który wytwarza ekologiczną i tanią energię. Jego twórcy zapewniają, że urządzenie ma duży potencjał do ochrony wybrzeży przed erozją i posiada potencjał odsalania wody z dala od linii brzegowej. Na czym polega jego moc?

 

Wykorzystać energię fal

„Energia fal została zidentyfikowana jako najbardziej atrakcyjny morski sektor odnawialnych źródeł energii ze względu na potencjalną wielkość rynku i brak wyraźnego urządzenia lub lidera technologicznego, który do tej pory się pojawił” – czytamy na oficjalnej stronie firmy Sea Wave Energy Limited (SWEL), która zaprojektowała konwerter energii z ruchu fal. Badacze pracowali nad projektem ponad 10 lat – ale poświęcony czas się opłacił. „Magnes linii fali”, czyli Wave Line Magnet jest przełomowym urządzeniem, przypominającym budowę ludzkiego kręgosłupa – ten sprytny konwerter wytwarza ekologiczną i tanią energię, a przy tym ma wyraźny potencjał do ochrony wybrzeży przed erozją.

Wave Line Magnet unosi się na wodzie – w ten sposób dopasowuje ilość wytwarzanej energii od wielkości fali. WEL składa się z szeregu elastycznych zespołów połączonych systemem zasilania i jest w stanie  zasilić pływające instalacje produkujące wodór.

Eksperci od fal i pływów muszą zweryfikować swój stan wiedzy. Nasza technologia kwestionuje obecne podejście do ruchu fal, zapewniając znacznie lepsze wyniki niż konkurencyjne urządzenia. Możemy zademonstrować zarówno tym, którzy wierzą w powodzenie naszego projektu, jak i niedowiarkom, że nasz magnes linii fali zmieni świat –  wyjaśnił Adam Zakheos, dyrektor ds. technologii w SWEL.

Ekologiczne zastosowanie

Co więcej, korzystanie z WEL opłaca się bardziej niż korzystanie z innych konwerterów. Koszt wytworzenia 1KWh wynosi zaledwie 5-6 groszy, a pojedyncze urządzenie może wytworzyć moc 100 MW. Urządzenie nie wymaga instalowania nowej infrastruktury ani tworzenia specjalistycznej linii produkcyjnej. Projektanci zapewniają też, że dzięki zmniejszeniu siły fal poprzez interakcję konwertera z wodą, WEL będzie mogło posłużyć jako narzędzie do walki ze zjawiskiem erozji wybrzeży. Ponadto urządzenie posiada potencjał odsalania wody z dala od linii brzegowej.

Prosta konstrukcja konwertera sprawia, że potencjalna naprawa urządzenia zajmie kilka tygodni, a nie miesięcy – jak w przypadku innych konwerterów. Twórcy zapewniają, że zarówno utrzymanie jak i koszty konserwacji urządzenia pozostaną na niewielkim poziomie.

 

 

Zobacz też:

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Swel – Sea Wave Energy Ltd, swiatoze.pl

Dodaj komentarz