fbpx

Międzynarodowy Dzień Kota w Polsce przypada w lutym. Jak go uczcić?

17 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kota. To najczęściej hodowane zwierzęta domowe obok psów. W tym dniu właściciele kotów mają okazję do szczególnego ich rozpieszczania. To także świetny moment do wsparcia zbiórek na bezdomne koty.

 

To święto w Polsce  ma krótką tradycję, bo obchodzone jest dopiero od 2006 roku. Wcześniej Dzień Kota obchodzono dwa dni później, czyli  19 lutego. Pomysł utworzenia Światowego Dnia Kota wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt oraz niesienia pomocy kotom.

Paradoksalnie, pomimo nazwy Międzynarodowy Dzień Kota, święto to obchodzone jest 17 lutego tylko w Polsce i we Włoszech. W innych krajach przypada na zupełnie inną datę. Na przykład w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest dopiero 29 października, w Japonii 22 lutego, w Wielkiej Brytanii 8 sierpnia, a w Rosji 1 marca.

Jak uczcić ten dzień najlepiej?

Można to zrobić na kilka sposobów. Warto w tym dniu okazać swojemu pupilowi więcej zainteresowania i miłości. Wprawdzie koty nie są tak towarzyskie, jak psy, ale miłości i uwagi właściciela potrzebują tak samo.

Podobnie jak w świecie ludzi, można kotu kupić prezent! Jako właściciel kota, zapewne sam najlepiej wiesz, co lubi jeść twój zwierzak, dlatego dobrym pomysłem będzie jakaś smakowita przekąska. Koty uwielbiają wołowinę, jagnięcinę, drób oraz ryby. Nie należy jednak podawać kotom surowego mięsa.

Niezłym pomysłem może okazać się zabawka np. w kształcie myszki lub inny gadżet dla kotów.  Koty uwielbiają drapaki i kartony.

Każdy, kto posiada kota, wie, że uwielbiają one głaskanie i drapanie po głowie, brodzie, plecach i karku. Unikać należy natomiast stref zakazanych, a są nimi u kota brzuch, ogon i łapy.

Niektóre zachowania kotów mogą zaskakiwać i trudno dopatrywać się w nich logiki. Niektóre koty śpią w dokładnie takiej samej porze, jak ich właściciele i wstają równo z budzikiem. Inne po zmroku robią się bardzo aktywne  i trudno nad nimi zapanować. Jeśli kot nie śpi w nocy, nie ma powodu do niepokoju, bo to całkowicie naturalne zachowanie. Wtedy to kociaki często odczuwają nadmiar energii i dlatego nocą, zamiast spać, brykają.  biegają. Może to wynikać z faktu, że podczas nieobecności swoich właścicieli, większość kotów śpi. W takim przypadku nie ma nic nadzwyczajnego, że wieczorem koty są energiczne i nadaktywne.

 

O kotach pisaliśmy wielokrotnie, np. TUTAJ.

 

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Źródło: wroclaw.pl

 

Dodaj komentarz