Ogłoszono wyniki konkursu World Architecture Festival Awards 2024. „Architektonicznego Oscara” otrzymał projekt z Polski.
Podczas trzydniowej gali w Singapurze jury konkursu World Architecture Festival Awards 2024 ujawniło zwycięzców prestiżowych „architektonicznych Oscarów”. W gronie laureatów znalazł się polski projekt — Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez warszawską pracownię Tremend. W swojej kategorii pokonał on propozycje takich renomowanych biur architektonicznych jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.
„Architektoniczny Oscar” dla lubelskiego dworca
World Architecture Festival to jedno z kluczowych wydarzeń w świecie architektury. W ramach organizowanego od 2008 roku konkursu jury nagradza zarówno projekty niezrealizowane, jak i ukończone, w kilkunastu kategoriach, m.in. „Kultura”, „Edukacja”, „Budynki mieszkalne”, „Obiekty komercyjne”, „Sport” czy „Transport”.
Dla finalistów tych „architektonicznych Oscarów” istotne jest to, że podczas gali mają okazję prezentować swoje projekty na scenie, co zawsze przyciąga szeroką publiczność i stanowi szansę na zwiększenie rozpoznawalności ich pracowni.
W sierpniu tego roku dowiedzieliśmy się, że do finału tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowały się dwa projekty z Polski (w dwóch różnych kategoriach). O główną nagrodę rywalizowały: park wodny „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” w Szczecinie w kategorii „Sport” oraz Dworzec Metropolitalny w Lublinie w kategorii „Transport”.
Ostatecznie jedynie obiekt z Lublina zdobył „architektonicznego Oscara”. Autorami projektu są architekci z wielokrotnie nagradzanego biura Tremend z Warszawy, znani z realizacji takich jak dworzec Łódź Fabryczna, Global Expo w Warszawie czy hotel „AC Marriott” w Krakowie.
Jurorzy docenili w projekcie Dworca Metropolitalnego w Lublinie jego proekologiczny i energooszczędny charakter, które architekci umiejętnie połączyli z wysokimi walorami estetycznymi. „To wyraz uznania dla naszej pracy i poczucie spełnienia, które trudno opisać słowami” — cieszą się autorzy projektu.
Czym wyróżnia się nagrodzony Dworzec Metropolitalny w Lublinie?
Cały kompleks dworca wyróżnia się spośród innych tego typu obiektów w Polsce obfitością zieleni. Wokół budynku rozciąga się obszerna, zielona przestrzeń, gdzie mieszkańcy i podróżni mogą odpocząć na drewnianych ławkach w cieniu drzew. Roślinność znajduje się również na dachu dworca — powstał tam ogólnodostępny ogród.
Zgodnie z zamierzeniem architektów, rośliny pełnią dodatkowo funkcję oczyszczania powietrza. Emitują tlen, co jest szczególnie ważne w przypadku ruchliwego węzła komunikacyjnego, przez który nieustannie przewija się wiele pojazdów.
Projekt dworca cechuje niezwykła lekkość, osiągnięta m.in. dzięki efektownym, ażurowym filarom otaczającym budynek. Zewnętrzną fasadę wykonano ze szkła, a wewnątrz umieszczono drugą bryłę — zgodnie z koncepcją „budynku w budynku”.
Na tegorocznej edycji konkursu World Architecture Festival Awards pojawił się jeszcze jeden polski akcent w postaci założycielki i prezeski biura Tremend, Magdaleny Federowicz-Boule. W uznaniu jej dotychczasowych osiągnięć zaproszono ją do grona jury konkursu, oceniającego projekty w kategorii „Projekty przyszłości”.