fbpx

Innowacyjna maszyna, która pomaga osobom niewidomym tańczyć

Z myślą o wspieraniu kreatywności, terapii, rehabilitacji i aktywności sportowej osób z dysfunkcjami wzroku stworzono „Maszynę Idiosensoryczną”. To innowacyjne urządzenie umożliwiające badania nad ruchem człowieka, naukę tańca, aktywność fizyczną, choreoterapię, sport i rehabilitację. W piątek, 29 listopada 2024 roku, w Domu Kultury „Krzemień” odbędzie się prezentacja etiud idiochoreograficznych wykorzystujących możliwości tego urządzenia. Wydarzenie pod hasłem „Aktywni przez sztukę – sztuką sprawniejsi” odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Innowacyjny projekt z Pomorza Zachodniego

Autorem „Maszyny Idiosensorycznej” jest dr Jerzy Norbert Grzegorek, prezes Fundacji Ośrodka Praktyk Teatralno-Tanecznych TRUE, socjolog, doktor nauk społecznych, specjalista w dziedzinie animacji kultury i choreologii. Od dekady pracuje z osobami z niepełnosprawnościami, prowadząc zajęcia taneczne w ramach Teatru Ruchu Umownie Ewidentnego oraz Laboratorium ruchu i rytmu.

– Projekt tej maszyny to efekt lat pracy z osobami niewidomymi. Trzeba pamiętać, że osoby te mają inne poczucie przestrzeni i świadomość ruchu, co wiąże się z ograniczoną kontrolą kierunku, czasu i siły ruchu – wyjaśnia dr Grzegorek.

Urządzenie ma formę otwartego sześcianu o wymiarach 3 x 3 x 2,7 metra. W centralnym punkcie konstrukcji znajduje się wałek – transmiter – poruszający się w różnych kierunkach, zamocowany na taśmach typu crossfit. Transmiter umieszczony na wysokości mostka użytkownika umożliwia bezpieczne przemieszczanie się w różnych płaszczyznach oraz wykonywanie obrotów.

– Chciałem, aby tancerze niewidomi mogli stawać się samodzielnymi tancerzami i twórcami teatru tańca, bez konieczności kontroli przez innych, stałego partnerowania, używania dodatkowych pomocy takich jak biała laska. Moją intencją jako pedagoga tańca i badacza niepowtarzalnego ruchu ludzkiego stało się dążenie do stworzenia sprzyjających warunków podejmowania przez osoby z niepełnosprawnością wzroku samodzielnej praktyki tańca poprzez odkrywanie własnych potencjałów ruchowych, badania własnego ciała, ruchu, jego siły i rytmu w kontrolowanej przez siebie przestrzeni – podkreśla dr Grzegorek.

Realizacja projektu

Pierwszy projekt maszyny i metodyka pracy z osobami z różnymi niepełnosprawnościami powstały we wrześniu 2023 roku. Prace współfinansowano z funduszy PFRON, przy wsparciu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dodatkowo fundacja uzyskała środki na przeszkolenie kadry Polskiego Związku Niewidomych w obsłudze urządzenia.

– Wspierając osoby z niepełnosprawnością tworzymy nie tylko pilotażowe programy, ale też sięgamy także po innowacje. To bardzo dobry pomysł, który mam nadzieję będzie powszechnie używany podczas różnego rodzaju zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Maszyna stanowi świetne uzupełninie tradycyjnych form rehabilitacji i pozwala na lepsze poznawanie przestrzeni pomimo dysfunkcji wzroku. Daje szansę na samodzielną pracę artysty i trening orientacji przestrzennej – zaznacza Marszałek Olgierd Geblewicz.

Premiera monodramu

W piątek, 29 listopada 2024 roku, w Domu Kultury „Krzemień” w Szczecinie odbędzie się szczegółowa prezentacja „Maszyny Idiosensorycznej”, pokaz efektów twórczej pracy z urządzeniem oraz premiera monodramu pt. „Scenariusz dla niewidomego, lecz możliwego tancerza idiosensorycznego”, napisanego przez dr. Grzegorka dla niewidomego tancerza Kacpra Kozłowskiego.

Dodaj komentarz