fbpx

Leczenie zębów bez wiercenia i bez bólu – wynalazek śląskich naukowców

Bezbolesne leczenie próchnicy stało się realne dzięki innowacji naukowców z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Politechniką Śląską. Opracowali oni nowy preparat, który umożliwia niemal nieinwazyjne leczenie próchnicy we wczesnym stadium.

Wynalazek, opatentowany przez badaczy, to infiltrant dentystyczny – substancja o konsystencji przypominającej żywicę. Jej działanie polega na przenikaniu w uszkodzone tkanki zęba i zahamowaniu rozwoju drobnoustrojów wywołujących choroby jamy ustnej.

Kluczowy jest moment wykrycia zmian – należy zdiagnozować tzw. białą plamę, czyli ubytek podpowierzchniowy. Proces aplikacji infiltrantu jest prosty i całkowicie bezbolesny. – Jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy, nie ma potrzeby stosowania wiertła – podkreśla prof. Małgorzata Skucha-Nowak, specjalistka periodontologii z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Preparat może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci z uzębieniem stałym, co czyni go uniwersalnym rozwiązaniem.

Obecnie trwają testy kliniczne i rozmowy z potencjalnymi partnerami biznesowymi, więc nie wiadomo jeszcze, kiedy preparat pojawi się w gabinetach stomatologicznych. Naukowcy zapewniają jednak, że leczenie za pomocą infiltrantu będzie bardziej przystępne cenowo niż tradycyjne metody.

Dodaj komentarz