fbpx

Studenci projektują laskę dla niewidomych z możliwością rozpoznawania twarzy

1

Technologia rozpoznawania twarzy jest obecnie powszechnie używana w różnych urządzeniach. Bywa środkiem bezpieczeństwa dla wielu domów, czy sejfów, ale jest używana również jako metoda odblokowania smartfona przez prawowitego właściciela. Studenci z Birmingham City University wpadli na pomysł, jak użyć tej technologii, aby po raz kolejny dokonała ona przełomu w świecie technologii.

Studenci owi przygotowali projekt laski dla niewidomych z funkcją rozpoznawania twarzy. Laska ma być wyposażona w GPS, Bluetooth i być łączona ze smartfonem. Ma ona rozpoznawać twarz nawet z odległości 10 metrów. Zamontowana w niej kamera, przesyła informacje o rozpoznanej osobie do oprogramowania, które decyduje, czy dana osoba jest zapisana w bazie danych. Kiedy laska rozpozna bliską osobę, wysyła sygnał wibracyjny do słuchawki, którą użytkownik będzie nosił korzystając z niej. Zdjęcia bliskich mają być zapisywane na zwykłej karcie SD, ale studenci pracują nad lepszą metodą zachowywania zdjęć.

Studenci przyznają, że do stworzenia tego urządzenia zainspirowało ich własne otoczenie. Jeden z nich opowiedział, że jego niewidomemu dziadkowi bardzo przydałaby się taka laska. W tym momencie zespół pracujący nad projektem wciąż  prowadzi badania nad tym, co w lasce zmienić. Jak lekka ma być, co dodać, by była jeszcze bardziej funkcjonalna.

Pierwszy prototyp laski ma zostać pokazany jeszcze w tym roku w Beacon Center For The Blind w miejscowości Wolverhampton.

Źródło: engadget.com, conowego.pl

Dodaj komentarz