fbpx

Hotele dla owadów

dsc02484 0

Dzielnica Mokotów rozpoczęła realizację projektu „Domki dla skrzydlatych pasiastych przyjaciół”, który został złożony w ramach I edycji budżetu partycypacyjnego na 2015 rok.Pierwsze domki w ilości 48 sztuk zostały zawieszone na terenie Sadyby, Stegien oraz Parku przy Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, Polu Mokotowskim i ogródków działkowych od strony ul. Rostafińskich. Do rozwieszenia pozostało 100 szt. w pozostałych rejonach Mokotowa.

Domki to wysokie na ok. 30 cm drewniane budowle z nawiertami i daszkami, umocowane na drzewach. Będą pełniły funkcję hoteli dla różnych owadów m.in.: pszczół samotnic, motyli, czy chrząszczy. W związku z faktem, że domki są nowym elementem na terenie mokotowskich parków, pod każdym z nich jest umieszczona niewielka tabliczka informacyjna, aby mieszkańcy wiedzieli, po co zostały powieszone i jakie będą pełniły zadanie. Nie jest ona przymocowana na stałe, aby zbytnio nie ingerować w pień i nie zakłócać funkcji rozprowadzania po całym drzewie wody oraz rozpuszczonych w niej soli mineralnych, pobieranych przez korzenie. Takie rozwiązanie zostało wypracowane podczas spotkań z autorem zwycięskiego projektu.

Domki dla pasiastych przyjaciół mają przyczynić się do wzrostu pożytecznych owadów na terenie Mokotowa, a także zapobiec zjawisku zanikania najmniejszych zwierząt z krajobrazu dzielnicy. Ponadto, jeżeli będą z nich chętnie korzystać pszczoły, to zwiększy się również liczba zapylonych i owocujących roślin, a to z kolei spowoduje powiększenie bazy pokarmowej nie tylko dla owadów, ale też innych zwierząt miejskich, na przykład ptaków.

Popieramy tę inicjatywę ….mamy nadzieję że również inne miasta zadbają w ten sposób o owady!!!

Źródło: mokotow.waw.pl

Dodaj komentarz