fbpx

Na Pacyfiku powstanie pływające, samowystarczalne miasto

Grupa architektów, biologów i ekologów z amerykańskiego Instytutu Seasteading opracowała projekt samowystarczalnego miasta, które będzie zasilane odnawialną energią. Budowa Artisanopolis ma ruszyć w 2020 roku na Pacyfiku, obok wyspy Tahiti.

Miasto miałoby się składać z pojedynczych, połączonych ze sobą bloków, unoszących się na powierzchni wody. W razie potrzeby można je będzie przesunąć w inną część aglomeracji.

Ponieważ Artisanopolis ma być samowystarczalne, pomysłodawcy zadbali o podstawowe potrzeby mieszkańców, jak dostęp do wody i żywności. W tym celu powstaną szklarnie do uprawy roślin, a dostarczaniem wody zajmą się specjalne filtry, które będą odsalać wodę morską.

Priorytetem projektu jest ochrona środowiska, stąd też miasto ma działać w tak zwanym obiegu zamkniętym, oznacza to zerową produkcję ścieków, ponieważ woda ma być wykorzystywana ponownie. 20 procent powierzchni miasteczka pokryte zostanie panelami słonecznymi. Każdy budynek przykryty takim solarnym dachem, będzie samowystarczalny energetycznie.

Artisanopolis będzie się składać z 45 wysp o wielkości ponad 600 metrów kwadratowych każda. Powstaną na nich kompleksy okrągłych budynków o różnej wielkości, architektonicznie nawiązujących do polinezyjskich domków. Ustawione zostaną na pływającej platformie, która ma stanowić namiastkę suchego lądu. Konstruktorzy przewidzieli również specjalny system zabezpieczeń przed siłami natury. Miasto ma być ogrodzone falochronem, który minimalizowałby zagrożenie związane z ewentualnym tsunami. Pierwsze 15 wysp sztucznego archipelagu ma powstać już w 2020 roku.

Źródło: Forbes

Dodaj komentarz